W pobliżu granicy z Meksykiem stanęło już kilka segmentów będących prototypami rozwiązań konstrukcyjnych, które zostaną ewentualnie wykorzystane do budowy muru granicznego.

Informacje o testach podała agencja informacyjna Associated Press. Na zamieszczonych przez nią zdjęciach widać osiem wysokich segmentów, będących prototypem dla rozwiązań konstrukcyjnych, które mogą zostać zastosowane przy budowie muru na granicy z Meksykiem. Zostały ustawione w San Diego w pobliżu granicy, naprzeciw meksykańskiego miasta Tijuana, jeszcze w październiku, o czym pisaliśmy na naszym portalu.

By sprawdzić rzeczywistą funkcjonalność poszczególnych typów ogrodzenia do ich przetestowania skierowano wojskową jednostkę specjalną z Florydy oraz oddział interwencyjny amerykańskiej straży granicznej. W ciągu trzech tygodni żołnierze próbowali jak poszczególne fragmenty mury radzą sobie w starciu z młotami pneumatycznymi, piłami i innymi narzędziami mechanicznymi. Próbowali też przejść po segmentach.

Associated Press cytuje nieoficjalne źródło przytaczające raport amerykańskiej straży granicznej z przeprowadzonych testów. Choć nie wskazano jednoznacznie najlepszego rozwiązania konstrukcyjnego, najwięcej pochwał zebrał segment, w którym dolna partia składa się z prętów stalowych, umożliwiających zaobserwowanie co dzieje u podstawy muru po drugiej stronie granicy, zaś wyższa część wykonana jest z litego betonu. Raport kończy się podsumowaniem sugerującym, że w murze na granicy z Meksykiem należałoby wykorzystać różne rozwiązania techniczne w zależności od terenu przez jaki lokalnie będzie on przebiegał.

W oficjalnej wypowiedzi rzecznik amerykańskiej straży granicznej Carlos Diaz twierdzi, że segmenty muru są nadal testowane. Potwierdził, że na granicy zostanie zastosowana kombinacja różnych typów konstrukcji o minimalnej wysokości 5,4 m. Wiadomo, że przedsiębiorstwa, które wyprodukowały prototypy segmentu otrzymały kwoty w wysokości 300-500 tys. dolarów. Amerykańska służba graniczna chce w ciągu 10 lat wydać na budowę muru łącznie 18 miliardów dolarów.

defensenews.com/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply