Premier Belgii Sophie Wilmès odwiedziła w sobotę szpital uniwersytecki świętego Piotra w Brukseli. Pracownicy szpitala w ramach protestu odwrócili się do niej plecami. Belgia jest krajem, w którym odnotowano jeden z najwyższych wskaźników śmiertelności z powodu koronawirusa. Pracownicy belgijskiej służby zdrowia są niezadowoleni z polityki rządu w zakresie zdrowia publicznego.

W sobotę premier Belgii Sophie Wilmès odwiedziła szpital uniwersytecki świętego Piotra w Brukseli. Setki pracowników szpitala wyszły przed placówkę. Medycy symbolicznie odwrócili się plecami do rządowej limuzyny, którą jechała premier – podaje “Polsat News”. Nazwali ten gest “salutem hańby”. Belgia jest krajem, w którym odnotowano jeden z najwyższych wskaźników śmiertelności z powodu koronawirusa. Dotychczas z powodu choroby COVID-19 w kraju zmarło już ponad 9 tys. osób. Belgijscy medycy krytykują politykę rządu w zakresie zdrowia publicznego.

W mediach społecznościowych pojawiły się nagrania z sobotniego protestu.

“Dosadne, a jednocześnie bardzo przykre nagranie. Pracownicy służby zdrowia odwracają się plecami od ich premier. To protest przeciwko polityce rządu w dobie pandemii. Belgia ma jeden z najwyższych wskaźników śmiertelności na świecie” – napisała na Twitterze doktor Nisreen Alwan z Uniwersytetu w Southampton w Anglii.

Pracownicy belgijskiej służby zdrowia skarżą się na wydłużone godziny pracy, małe wynagrodzenia, a także cięcia w funduszu zdrowia. Protest był reakcją na uchwalone przez rząd przepisy, które dają m.in. możliwość rekrutacji osób bez kwalifikacji na stanowiska pielęgniarek.

“Nic nie będzie takie samo po kryzysie. Musimy ponownie ocenić znaczenie zawodu pielęgniarki” – zadeklarowała Wilmès podczas konferencji prasowej po proteście. Zaznaczyła, że jej zdaniem demonstracja jest “sposobem na wezwanie do dialogu ze strony pracowników służby zdrowia”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz także: Belgia: Najsłabsze osoby z domów opieki nie będą hospitalizowane

Portal informuje, że w ciągu ostatniej doby w Belgii odnotowano 291 przypadków zakażenia koronawiursem. Z powodu choroby COVID-19 zmarło 47 osób. Od początku epidemii w kraju odnotowano 55 tys. potwierdzonych przypadków zakażenia.

Zestawienie wykonane przez portal Worldometer sugeruje, że w przypadku Belgii mamy do czynienia z relatywnie największą liczbą zgonów z powodu koronawirusa na milion mieszkańców(781 osób na milion mieszkańców).

twitter.com / polsatnews.pl / kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply