Kanclerz Austrii Karl Nehammer poparł rozwiązanie na szczeblu unijnym problemu gwałtownie rosnących cen energii elektrycznej – podała agencja Reuters w niedzielę. „”Musimy definitywnie powstrzymać szaleństwo na rynkach energetycznych” – zaapelował. Przewodzące w tym półroczu Unii Europejskiej Czechy podjęły decyzję o pilnym zwołaniu na najbliższą środę spotkania ministrów odpowiedzialnych za energetykę z 27 krajów UE – pisze portal WNP w poniedziałek.

W ostatnich tygodniach ceny gazu w Europie biją kolejne rekordy. Za 1 MWh energii w ramach kontraktów na dostawy natychmiastowe płacono w ubiegłym tygodniu w Niemczech, Austrii, Niderlandach, Belgii i we Włoszech niemal 600 euro. W Polsce cena kształtowała się poziomie 350 euro.

„Musimy definitywnie powstrzymać szaleństwo na rynkach energetycznych. A jest to możliwe tylko dzięki wprowadzeniu rozwiązań na poziomie europejskim” – oświadczył w niedzielę kanclerz Austrii Karl Nehammer. „Nie możemy pozwolić prezydentowi Putinowi codziennie ustalać cen energii elektrycznej w Europie” – powiedział.

„Wzywam wszystkie 27 państw członkowskich do zjednoczenia się w celu natychmiastowego powstrzymania tej eksplozji cen” – dodał.

Zobacz także: Przez wzrost cen energii huta może wygasić produkcję. Zwolnieniem zagrożone jest 800 osób

Przedstawiciele Czech, które w tym półroczu mają prezydencję w Unii Europejskiej, zapowiedzieli zwołanie  na najbliższą środę nadzwyczajnego spotkania ministrów odpowiedzialnych za politykę energetyczną. Spotkanie odbędzie się w Pradze.

[kresy_casaul]

Planowane są rozmowy na temat rozwiązań doraźnych, a także propozycji związanych z potencjalnym kryzysem energetycznym, który może pojawić się już za kilka tygodni.

Zobacz także: Amerykańskie rafinerie mają ograniczyć eksport paliw. USA obawiają się o własne zapasy

reuters.com / wnp.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz