Władze Australii podjęły decyzję o powołaniu do służby 3000 rezerwistów. Ma to związek z ogromnymi pożarami na terenie tego państwa – dotychczas zaangażowane siły nie wystarczają do opanowania kryzysu. Marynarka wojenna wysłała w zagrożony rejon swój największy okręt wojenny.

Z mobilizacji wyłączeni mają być rezerwiści, którzy już teraz zaangażowani są w walkę z żywiołem lub których rodziny ucierpiały w wyniku pożarów. Minister obrony Linda Reynolds zaznacza, że wojskowi z racji braku odpowiedniego szkolenia w zakresie działań przeciwpożarowych, nie realizują tego typu działań na lądzie. Ich zadaniem ma być ewakuacja osób oddalonych od głównych arterii komunikacyjnych, a wojska inżynieryjne zajmą się odtwarzaniem kluczowej infrastruktury. Żołnierze mają również przygotowywać zapory przeciwpożarowe, mające utrudnić dalsze rozprzestrzenianie się ognia.

CZYTAJ TAKŻE: Szczyt klimatyczny zakończył się fiaskiem

Do walki z pożarami skierowany został największy okręt marynarki wojennej Australii, HMAS Adelaide. Na pokładzie umieszczono m.in. zasoby wody pitnej, paliwa oraz generatory prądu. Szacuje się, że zaokrętowano niemal 300 ton materiałów niezbędnych do niesienia pomocy.

W ewakuację mieszkańców miasta Mallacoota zaangażowano już okręty MV Sycamore i HMAS Choules. W sieci pojawiają się nagrania ludzi uwięzionych na plaży otoczonej przez płonący busz.

Szacuje się, że ogniem objętych może być ok. 49 000 kilometrów kwadratowych terytorium Australii, a pożary miały zniszczyć co najmniej 1500 domów. Śmierć poniosło dotychczas 23 osoby, ale wiele uznanych jest za zaginione. W pożarach zginęło także niemal 500 milionów zwierząt.

Wedle agencji Associated Press, w samym stanie Nowa Południowa Walia z ogniem walczyło w sobotę ok. 3,6 tys. strażaków.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: W 2020 roku armia wezwie na ćwiczenia 80 tysięcy rezerwistów

W sobotę w wielu miastach Australii odnotowano rekordową temperaturę. W Pernith, na przedmieściach Sydney, termometry wskazywały niemal 49 stopni.

Kresy.pl/Defence24.pl/Next.gazeta.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply