W sobotę rano, dzień po podpisaniu porozumienia ws. eksportu zboża z Ukrainy, rosyjskie rakiety manewrujące Kalibr uderzyły na port handlowy w Odessie. Według strony ukraińskiej nie ma znaczących uszkodzeń infrastruktury portowej. MSZ Ukrainy oświadczyło, że atak rakietowy na port w Odessie to „splunięcie przez Władimira Putina w twarz sekretarzowi generalnemu ONZ, Antonio Guterresowi i prezydentowi Turcji, Recepowi Erdoganowi”.

Jak poinformowała strona ukraińska, w sobotę rano siły rosyjskie przeprowadziły atak rakietowy na teren portu handlowego w Odessie, uderzając czterema rakietami. Według ukraińskiego dowództwa, do ataku użyto rakiet manewrujących Kalibr. Dwie z nich miały zostać strącone przez obronę powietrzną, ale dwie trafiły w cele infrastrukturalne na terenie portu. Informowano o wybuchu pożaru i o rzekomych ofiarach.

Co ważne, dzień wcześniej, w piątek 22 lipca, w Stambule Ukraina i Rosja podpisały porozumienie w sprawie eksportu ukraińskiego zboża. Przemawiając podczas ceremonii sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres powiedział, że umowa otwiera drogę do znacznego eksportu żywności z trzech kluczowych ukraińskich portów – Odessy, Czernomorska i Jużnego (ukr. Piwdenne).

Według ukraińskiego ministerstwa rolnictwa, w czasie rosyjskiego ataku, w odeskim porcie czekało na odprawę zboże. Z kolei dowództwo sił powietrznych twierdziło, że rakiety trafiły dokładnie tam, gdzie to zboże się znajdowało.

„Kolejny raz pokazali, ile są warte umowy z nimi. Tylko uzbrajając Ukrainę można realnie zabezpieczyć ukraiński eksport rolny” – napisał ukraiński deputowany, Ołeksij Honczarenko.

Później rzeczniczka ukraińskiego dowództwa operacyjnego Południe, Natalia Humeniuk poinformowała, że magazyn zboża w odeskim porcie nie został uszkodzony.

„Oczywiście, że celem wroga było trafienie dokładnie w odeski morski port handlowy. Cztery rakiety typu Kalibr zostały skierowane dokładnie tam. Dwie z nich zestrzeliła obrona powietrzna, dwie trafiły w obiekty infrastruktury tego portu… Były trafienia w stację pomp [przepompownię]” – powiedziała Humeniuk. Według niej, nie było rannych ani znacznych uszkodzeń infrastruktury portowej. Wybuchł nieduży pożar, ale został szybko ugaszony. Agencja Unian zaznacza, że z tych informacji wynika, że magazyny zboża nie zostały trafione ani uszkodzone.

Prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski, skomentował atak przy okazji spotkania z delegacją Izby Reprezentantów Kongresu USA. Powiedział, że Moskwa znajdzie sposoby, żeby nie realizować uzgodnień dotyczących eksportu zboża z Ukrainy. On również podkreślił, że port ostrzelano zaledwie dzień po podpisaniu porozumienia w Stambule.

Według oficjalnego komunikatu MSZ Ukrainy, atak rakietowy na port w Odessie to „splunięcie przez Władimira Putina w twarz sekretarzowi generalnemu ONZ, Antonio Guterresowi i prezydentowi Turcji, Recepowi Erdoganowi”.

„Federacji Rosyjskiej zajęło mniej niż 24 godziny, żeby przeprowadzić atak rakietowy na port w Odessie, by podważyć porozumienia i złamać obietnice, dane ONZ i Turcji w dokumencie podpisanym wczoraj w Stambule” – czytamy w komunikacie. Zaznaczono, że Guterres i Erdogan poczynili wiele wysiłku, by osiągnąć porozumienie ws. eksportu zboża i Ukraina jest im wdzięczna.

Władze Ukrainy domagają się ścisłego wdrożenia porozumienia i przywrócenia możliwości bezpiecznego eksportu ukraińskich płodów rolnych przez Morze Czarne z portów w Odessie, Czernomorsku i Piwdenne/Jużnym. Kijów wezwał też ONZ i Turcję do zapewnienia, że Rosja będzie wywiązywać się ze swoich zobowiązań w tym zakresie. Zaznaczono, że jeśli porozumienie zakończy się fiaskiem, to „Rosja poniesie pełną odpowiedzialność za pogłębianie się globalnego kryzysu żywnościowego”.

W sobotę wieczorem władze w Odessie podały, że w wyniku ataku są ranni. Nie podano jednak precyzyjnych danych.

Unian / suspilne.media / mfa.gov.ua / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply