W poniedziałek prezydent RP Andrzej Duda spotkał się w Pekinie z przewodniczącym Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinpingiem. Podpisano kilka porozumień gospodarczych, w tym porozumienie w sprawie eksportu polskiego drobiu.

Prezydent Andrzej Duda wypowiadał się na początku rozmów plenarnych delegacji obu krajów. “[Wizyta] Jest dla mnie bardzo ważna w znaczeniu symbolicznym – budowania relacji pomiędzy Polską a Chinami” – oświadczył. Prezydent przebywa z kilkudniową wizytą w Chinach, a w poniedziałek spotkał się z przywódcą ChRL Xi Jinpingiem.

“W sierpniu przyszłego roku zakończę misję jako prezydent RP w głębokim poczuciu, że ta wizyta przyczynia się do dalszego budowania relacji pomiędzy Polską a Chinami. Mam nadzieję, że te relacje będą budowane także w przyszłości” – oświadczył Duda.

Przypomniał, że pierwszą wizytę złożył w Chinach w 2015 roku, wkrótce po tym, jak objął urząd Prezydenta RP. “Byłem wtedy w Chinach po raz pierwszy, byłem niezwykle gościnnie przyjęty. I, co było wtedy dla mnie bardzo ważne, uczestniczyłem w przystąpieniu Polski do współpracy z Chinami w ramach wielkiej idei Pasa i Szlaku, którą wtedy postrzegałem, i cały czas postrzegam, jako ogromną szansę rozwojową w znaczeniu gospodarczym i w znaczeniu budowania więzi międzyludzkich pomiędzy Chinami i Europą, a z mojego punktu widzenia, jako Prezydenta Polski, przede wszystkim w budowaniu relacji pomiędzy Chinami a Polską” – powiedział prezydent Polski.

“To są dobre relacje dyplomatyczne, dobre relacje polityczne, dobre relacje międzyludzkie, oparte na wzajemnym szacunku. One zawsze takie były, są i mam nadzieję, że takie zawsze będą w przyszłości” – kontynuował.

Polska i Chiny przyczyniają się do “umacniania światowego pokoju i zdążają do budowania pokoju tam, gdzie dzieją się sytuacje niespokojne” – oświadczył Duda. Zaprosił też przewodniczącego ChRL do złożenia wizyty w Polsce.

Czytaj: Wiceszef polskiej dyplomacji domaga się od Chin wsparcia Ukrainy

Xi Jinping przypomniał z kolei, że w 2024 roku przypada 75. rocznica ustanowienia relacji dyplomatycznych między Polską a Chinami. “Polska jest ważnym krajem Europy i ważnym członkiem Unii Europejskiej. Jest jednym z pierwszych krajów, który uznał nowe Chiny. Przez 75 lat nasze relacje bilateralne wzrastały w sposób stały, cały czas nadawaliśmy nową żywotność naszej tradycyjnej przyjaźni” – powiedział.

Zwrócił też uwagę na ustanowione w 2016 r. kompleksowe partnerstwo strategiczne między Chinami i Polską. “Chiny wyrażają gotowość do współpracy z Polską na rzecz pokojowego współistnienia, opartego na naszych relacjach dyplomatycznych. Chcemy pójść do przodu z naszą przyjaźnią, chcemy wznieść nasze relacje na jeszcze wyższy poziom, aby zapewnić większą stabilność i pewność w ciągle zmieniającym się, niespokojnym świecie” – oświadczył chiński przywódca.

Podczas spotkania podpisano pięć porozumień: w sprawie promowania dwustronnej współpracy w handlu, w sprawie promowania dwukierunkowej współpracy inwestycyjnej, w sprawie planu pracy w zakresie wyznaczania stref i regionalizacji w odniesieniu do HPAI, w sprawie wymagań w zakresie inspekcji i kwarantanny fasoli eksportowanej z Polski do Chin, a także opracowania słownika chińsko-polskiego i polsko-chińskiego.

Zobacz: Co może zyskać Polska na współpracy z Chinami? Wywiad w Kresy TV [+VIDEO]

Obecnie wystąpienie choroby HPAI w dowolnym regionie kraju skutkuje zakazem eksportu produktów drobiarskich z całej Polski, a porozumienie w tym zakresie przewiduje, że zakazy handlu związane z występowaniem HPAI będą miały zastosowanie tylko do regionów, w których potwierdzono zachorowania u drobiu.

Wcześniej Prezydent RP spotkał się z premierem Chińskiej Republiki Ludowej Li Qiangiem, a także z przewodniczącym Stałego Komitetu Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych Zhao Lejiem.

Przeczytaj: Stoltenberg: Chiny powinny odpowiedzieć za wspieranie Rosji

prezydent.pl / wnp.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply