Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę budżetową na 2025 r. oraz przesłał część przepisów do Trybunału Konstytucyjnego w trybie kontroli następczej. Decyzję głowy państwa skomentował sędzia Sądu Najwyższego Kamil Zaradkiewicz: “Rozkład państwa będzie trwał w najlepsze”.
W piątek podczas konferencji prasowej Szef Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Małgorzata Paprocka poinformowała, że Andrzej Duda zdecydował się podpisać ustawę budżetową na 2025 r. oraz przesłał część przepisów do Trybunału Konstytucyjnego w trybie kontroli następczej.
Powiedziała, że prezydent ma wątpliwości w sprawie zapisów dotyczących zmian w budżetach Trybunału Konstytucyjnego oraz Krajowej Rady Sądownictwa.
W rozmowie z dziennikarzami Małgorzata Paprocka zaznaczyła, że ustawa budżetowa przede wszystkim reguluje wszelkie kwestie związane z wydatkami i przychodami państwa, ale zawiera również bardzo istotne regulacje dla obywateli. Szczególnie w kwestiach związanych z podniesieniem wynagrodzeń w sferze budżetowej; nauczycieli, żołnierzy, funkcjonariuszy, również waloryzację rent i emerytur w bieżącym roku.
Szef KPRP zaznaczyła, że prezydent miał wątpliwości w kontekście poprawek w części dotyczącej przede wszystkim Trybunału Konstytucyjnego i Krajowej Rady Sądownictwa”.
“Wyraźnego podkreślenia wymaga fakt, że z ustawy budżetowej nie wynika i nie może wynikać zgodnie z prawem jakiekolwiek zablokowanie wypłat wynagrodzeń sędziom Trybunału Konstytucyjnego – powołanym legalnie, co nie budzi żadnych wątpliwości” – Szef KPRP Magdalena Paprocka.
Czytaj: BI: Deficyt budżetowy Ukrainy o połowę niższy od polskiego
Dodała, że analogiczna sytuacja dotyczy również członków Krajowej Rady Sądownictwa. W związku z tym, Andrzej Duda uznał, że poprawki powinny podlegać ocenie przez Trybunał Konstytucyjny, czy te zmiany zostały wprowadzone zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem.
Decyzję Andrzeja Dudu skomentował na portalu X sędzia Sądu Najwyższego Kamil Zaradkiewicz. Napisał, że prezydent świadomy oczywistej niekonstytucyjności ustawy budżetowej powinien wysłać ją do TK przed podpisaniem.
“Dzisiejsza decyzja o podpisaniu ustawy oznacza de facto zgodę Prezydenta na pozbawienie konstytucyjnych organów środków na ich funkcjonowanie. Tzw. kontrola następcza TK nic nie zmieni, a rozkład państwa będzie trwał w najlepsze” – sędzia Sądu Najwyższego Kamil Zaradkiewicz.
Prezydent RP świadomy oczywistej niekonstytucyjności ustawy budżetowej powinien wysłać ją do TK przed podpisaniem. Dzisiejsza decyzja o podpisaniu ustawy oznacza de facto zgodę Prezydenta na pozbawienie konstytucyjnych organów środków na ich funkcjonowanie. Tzw. kontrola…
— Kamil Zaradkiewicz (@Zaradkiewicz_K) January 17, 2025
Czytaj: Grupa Azoty dostarcza nawozy na Ukrainę
prezydent.pl/Kresy.pl
Zostaw odpowiedź
Chcesz przyłączyć się do dyskusji?Nie krępuj się!