Zdaniem niektórych komentatorów podpisana ustawa, będąca częścią programu “Mieszkanie Plus”, w znaczący sposób ułatwi eksmisję lokatorów.

Ustawa o Krajowym Zasobie Nieruchomości została podpisana przez prezydenta 9 sierpnia 2017 r. Stanowi ona podstawę do ogłoszonego przez Prawo i Sprawiedliwość Programu “Mieszkanie Plus”, mającemu stworzyć szeroki rynek mieszkań pod tani wynajem.

Zamierzonym celem podpisanego przez prezydenta prawa zwiększenie podaży mieszkań na wynajem (w tym także z opcją uzyskiwania własności przez najemcę – najem z opcją), o umiarkowanych czynszach, poprzez wykorzystanie nieruchomości pozostających pod kontrolą Skarbu Państwa.

CZYTAJ TAKŻE: Morawiecki inauguruje program Mieszkanie Plus

Ustawa powołuje Krajowy Zasób Nieruchomości (KZN). Nowa instytucja ma zarządzać nieruchomościami należącymi do Skarbu Państwa i stworzyć stabilne warunki finansowania rozwiązań przyjętych w ramach Narodowego Programu Mieszkaniowego. Dodatkowo ustawa ma zwiększyć podaż nieruchomości dostępnych pod budownictwo mieszkaniowe.

KZN będzie nadzorować najem, w tym wysokość czynszów, tak aby koszty ponoszone przez najemców nie były wyższe od tych ustalonych w przepisach wydanych na podstawie tej ustawy. Za przekroczenie wysokości czynszów nakładane będą kary administracyjne. KZN będzie miał również za zadanie dbać o spełnianie warunków dotyczących powierzchni mieszkań przeznaczonych na wynajem w danej inwestycji, wysokość opłat eksploatacyjnych czy warunków zawierania i wypowiadania umów najmu. Za pośrednictwem nowej instytucji będą dokonywane nabory najemców.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Realny mechanizm polityki społecznej

Ustawa mająca być fundamentem programu “Mieszkanie Plus” wywołała sprzeciw organizacji lokatorskich oraz Rzecznika Praw Obywatelskich, którzy apelowali o weto. RPO Adam Bodnar uważa, że w myśl nowej ustawy sytuacja życiowa najemcy nie będzie podlegała ocenie żadnego organu, w tym przede wszystkim sądu, przez co może on zostać łatwo usunięty przez komornika do noclegowni, schroniska lub innej placówki zapewniającej miejsca noclegowe.

Rząd wskazuje, że rozwiązania prawne w ustawie i rozporządzeniach wykonawczych mają zagwarantować stabilne warunki do inwestowania dla przedsiębiorców, ochronę przyszłych najemców oraz interesów Skarbu Państwa. Inwestorzy mają również ponosić mniejsze koszty uzyskania nieruchomości w związku z jej oddaniem w użytkowanie wieczyste.

kresy.pl / wprost.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply