Andrzej Duda w ONZ o działaniach Korei Północnej

Polski prezydent przemawiając w ONZ, podkreślił, że działania Pjongjangu tworzą niebezpieczny precedens, że polityka oparta na sile, a nie na prawie, może być skuteczna i bezkarna.

Andrzej Duda wziął w czwartek udział w debacie w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. Była to pierwsza okazja po objęciu niestałego członkostwa w RB ONZ do wypowiedzenia się przez głowę państwa polskiego. Tematem debaty jest nierozprzestrzenianie broni masowego rażenia.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

3802.49 PLN    (17.28%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Prowokacyjne działania reżimu północnokoreańskiego nie tylko destabilizują cały region, ale również osłabiają cały wysiłek na rzecz nierozprzestrzeniania broni masowego rażenia – stwierdził Andrzej Duda, w trakcie otwartej debaty w ONZ.

ZOBACZ TAKŻE: Trump: gramy z Koreą Północną trudną partię pokera

Polski prezydent podkreślił, że składowanie broni chemicznej, rozwój militarnych zdolności jądrowych i programów pocisków balistycznych, a także prowokacyjne testy tej broni to wyraźne pogwałcenie prawa międzynarodowego w tym rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ.

Takie działania pokazują, że polityka agresji i konfrontacji przyćmiewa politykę otwartego dialogu i zaufania. Co gorsza, pokazują także – stwarzając niebezpieczny precedens – że prowadzenie polityki opartej na prawie siły, a nie na mocy prawa, niestety może być skuteczne i może pozostać bezkarne – podkreślił Andrzej Duda w ONZ.

Sposób, w jaki społeczność międzynarodowa rozwiąże kryzys koreański – dodał prezydent Polski – będzie miał znaczący wpływ na przyszłość całej światowej architektury nieproliferacji broni masowego rażenia.

Wzmożone wysiłki podejmowane wspólnie przez społeczność międzynarodową przyniosą polityczne rozwiązanie i spowodują stabilizację sytuacji w regionie – zaznaczył Andrzej Duda. Przypomniał, że ma to szczególne znacznie w przededniu rozpoczęcia Igrzysk Olimpijskich, jakie mają być rozegrane w Korei Południowej.

Kresy.pl / onet.pl

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Accipiter
    Accipiter :

    Nie nazywajcie tego pana Polskim Prezydentem bo przestał nim być stawiając sobie rezunów ponad naszych pomordowanych rodaków i ich ocalałych krewnych. Dla mnie to hańba i akt zdrady, którego nie da się zmyć.
    Adrian nabrał też mnie bo głosowałem na niego. Następnym razem lepiej podetrzeć się karta do głosowania niż popierać takie antypolskie typy.