W marcu br. ceny w sklepach wzrosły średnio o ponad 15 proc. w ujęciu rocznym – wynika z najnowszego “Indeksu cen w sklepach detalicznych”. Wzrost był widoczny w przypadku wszystkich z 12 analizowanych kategorii produktów. Przypomnijmy, że dane Głównego Urzędu Statystycznego sugerowały, że w marcu br. inflacja CPI w Polsce wyniosła 10,9 proc.

Wyniki cyklicznej ogólnopolskiej analizy cen detalicznych, prowadzonej przez UCE Research, Hiper-Com Poland i Wyższe Szkoły Bankowe pokazują, że w marcu 2022 roku w sklepach było drożej dokładnie o 15,6 proc. w porównaniu do analogicznego okresu poprzedniego roku – podał PAP we wtorek. Przebadano 12 kategorii produktów, z których wszystkie podrożały. W przypadku 8 kategorii zanotowano dwucyfrowe wzrosty.

“Pandemia i lockdowny przerodziły się w czasowe zatrzymanie produkcji, generując braki towarowe i zakłócenia łańcuchów dostaw. Gdy sytuacja się poprawiła, część surowców była mniej dostępna niż wcześniej. Popyt na nie przeważał nad podażą, co wywołało falowy wzrost cen” – podkreśla współautor badania Michał Pajdak (Wyższa Szkoła Bankowa w Poznaniu). Zaznacza, że jest kilka przyczyn wzrostu cen.

Dodał, że wszystkie surowce i towary podrożały na światowych giełdach, w tym ropa naftowa – o 56 proc. rok do roku, przez co zdrożał transport. “Do tego w lutym br. wybuchła wojna w Ukrainie, powodując nowe zawirowania na rynkach, a sankcje zmniejszyły dostępność rosyjskich surowców i wpłynęły na kolejne podwyżki cen” – powiedział.

Wyniki analizy wskazują, że w marcu br. podrożały najbardziej produkty tłuszczowe. “Ta kategoria od kilku miesięcy utrzymuje się na pierwszym miejscu, z dużą przewagą nad innymi, na co wpływ mają ceny oleju, które poszybowały o 68,6 proc. rdr, margaryny do pieczenia, które zdrożały o 41,6 proc. i masła o 29,2 proc.” – podkreśla Pajdak, cytowany przez PAP.

Produkty sypkie zdrożały rok do roku średnio o 1/4. Ceny mąki poszybowały aż o 28 proc. Cukier podrożał o 10,1 proc.

Współautor analizy zwraca uwagę, że sytuacja z cenami cukru zmieniła się istotnie przez wojnę na Ukrainie. “Jego notowania mocno poszły w górę. Ponadto cukier jest używany w sektorze biopaliw, co również pogarsza ogólną sytuację” – powiedział.

Zobacz także: Eurostat: rekordowa inflacja w strefie euro. Na Litwie osiągnęła ponad 15 proc.

Ceny mięsa wzrosły średnio o 22,1 proc. w porównaniu do marca ubiegłego roku: wołowina (30,2 proc.), drób (15,2 proc.), mięso wieprzowe (12 proc.).

Katarzyna Grochowska z firmy analitycznej Hiper-Com Poland uważa, że wzrost cen mięsa jest spowodowany w dużej mierze faktem, iż z rynku pasz zniknęła ogarnięta wojną Ukraina. “To znacznie podniosło ceny żywca, jako że ten kraj to jeden z największych producentów pasz” – podkreśliła.

Zwróciła uwagę, że wzrosty cen nawozów, paliw i energii to kolejne czynniki, które podnoszą koszty zakupu pasz pozostających na rynku. “Drożeją też transport, ubój oraz magazynowanie, a to wszystko ma wpływ na finalne ceny mięs w sklepach” – powiedziała.

Jeszcze dwie kategorie produktów odnotowały w marcu wzrosty przekraczające 20 proc. Chodzi o tzw. inne artykuły (w tym karmy dla kotów i psów) i pieluchy dla niemowląt, które podrożały średnio o 21,3 proc. rdr.

Warzywa podrożały średnio o 20,5 proc., owoce (12,3 proc.), używki  (11,1 proc.), nabiał  (10 proc.).

Poniżej 10 proc. zdrożały napoje (7,2 proc.), dodatki spożywcze (4,5 proc.), pieczywo ( 4,4 proc.) oraz chemia gospodarcza – 2,9 proc.

W “Indeksie cen w sklepach detalicznych” analizowano 12 kategorii (pieczywo, nabiał, mięso, owoce, warzywa, produkty sypkie, produkty tłuszczowe, dodatki spożywcze, używki, napoje, chemia gospodarcza i inne art.) oraz 45 produktów.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Dane Głównego Urzędu Statystycznego sugerowały, że w marcu br. inflacja CPI w Polsce wyniosła 10,9 proc.

Przypomnijmy, że Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała się w ubiegłym tygodniu na siódmą podwyżkę stóp procentowych od października ub. roku. Jednak tym razem skala podwyżki zaskoczyła analityków. Jak podano w środę w komunikacie NBP, stopa referencyjna została podniesiona o 1 punkt procentowy do poziomu 4,5 proc. Podwyżkę stóp procentowych uzasadniono ryzykiem utrzymywania się inflacji powyżej celu inflacyjnego.

RPP nieprzerwanie podwyższa stopy procentowe co miesiąc od października 2021 roku. Wcześniej stopa referencyjna wynosiła 0,1 proc. i pozostawała niezmienna od 9 lat.

Zobacz także: Raty kredytów hipotecznych wzrosły w 7 miesięcy o ponad 50 proc.

pap / forsal.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply