Amerykański historyk Timothy Snyder w wywiadzie dla ukraińskiego serwisu „Apostrof” stwierdził, że Polacy popełnili błąd uznając Rzeź Wołyńską za ludobójstwo.

Amerykański historyk w wywiadzie dla ukraińskiego serwisu odniósł się do kwestii związanych z tożsamością narodowa i polityczną Ukrainy a także obecnej sytuacji geopolitycznej.

Zdaniem Snydera Ukraińcy nie mają problemów z poczuciem własnej tożsamości narodowej i są takim samym narodem w sensie politycznym jak Amerykanie czy Włosi.

Tożsamość nie jest zamknięta w kulturowej biografii. Ona objawia się przede wszystkim w przekonaniach politycznych i chęci poświęcenia czegoś dla większej grupy ludzi, dla wspólnoty. W tym sensie Ukraińcy są takim samym politycznym narodem, jak każdy inny. Nie widzę w czym ukraiński naród miałby się jakoś odróżniać w tym względzie od amerykańskiego czy włoskiego.

Odniósł się on także do problemów, jakie pojawiają się na linii Kijów-Warszawa w kontekście polityki tożsamościowej i historycznej. Stwierdził, że Polacy popełnili błąd uznając Rzeź Wołyńską za ludobójstwo.

Z Polską sytuacja jest nieco inna. Owszem, wokół wydarzeń roku 1943 (wokół tak zwanej „Tragedii Wołyńskiej”) istnieją duże rozbieżności pomiędzy stanowiskiem Polaków i Ukraińców. Jednak polskie władze, bez względu na problemy, chcą, aby państwo ukraińskie istniało. I chociaż Polacy zrobili ostatnio kilka kroków, które można uznać za skrajnie głupie, jednak chcą widzieć Ukrainę swoim sojusznikiem i wspierają ją. Polska popełniła błąd– powiedział Snyder i przestrzegł także Ukraińców przed prowadzeniem polityki tożsamościzamiast polityki reform. Ta pierwsza może bowiem prowadzić do realnego konfliktu z Polską.

ZOBACZ TAKŻE: USA naciskały na Polskę w sprawie uchwały wołyńskiej

Timothy Snyder odniósł się też do przyszłości Donbasu stwierdzając, że Ukraina musi być odpowiednio przygotowana na powrót ziem obecnie zajmowanych przez separatystów pod kontrolę Kijowa.

(…)nie tylko w Rosji, ale i w Kijowie należy się zastanowić, jaka będzie przyszłość tych terytoriów? Jeśli zostaną one zwrócone pod kontrolę Ukrainy, to już teraz powinien być przygotowany cały pakiet rozwiązań dotyczący tego, jak organizować powrót uchodźców, jacy uchodźcy powinni wracać w pierwszej kolejności, jakiego rodzaju pomoc zagraniczna może i powinna być skierowana w tamte regiony – aby ludzie zobaczyli, że wszystko przebiega prawidłowo. Jeśli stoicie na stanowisku, że terytoria te powinny do was powrócić, to powinniście być do tego przygotowani w sensie praktycznym– poradził Ukraińcom historyk.

Czytaj także:

Maciejczuk: ukraińska stacja kłamie i manipuluje ws. rzezi wołyńskiej i uchwały o ludobójstwie [+VIDEO]

Sakiewicz: niepodległość Ukrainy gwarantem wyjaśnienia Wołynia

Jak nowy ambasador w Kijowie spowiada się Ukraińcom z polskiej pamięci historycznej

Marian Panic Blogpublika.com/Apostrof.ua/KRESY.PL

Czytaj kolejny artykuł
13 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. jazmig
  jazmig :

  Kolejny banderowiec chce pouczać Polskę i Polaków. Polska ma spisaną historię ponad 1000 lat, a Ukraina nie ma żadnej historii. Pojęcie narodu ukraińskiego jest czysto umowne, podobnie jak amerykańskiego 200 lat temu. Ukraińcy dopuścili do władzy zbrodniarzy banderowskich, którzy usiłują budować wspólne wartości wokól zbrodniarzy, władze Polski to tolerują, ale np. Izrael – już nie.

 2. gotan
  gotan :

  Tych ekspertów ,z bożej łaski,aliści pełno..Co kolejny ,prawi komunały…w rodzaju, że popełniliśmy błąd mówiąc… o ludobójstwie ! panie Timothy Snyders….to nie pub aby pan rozprawiał przy piwie, co Polacy mogą a czego nie powinni…Chciałoby się zacytować znanego pijaczynę prezydenta…”Timothy Snyders,nie idź tą drogą…nie idź tą drogą”…Najlepiej jak namówisz upadlińców na kolejny majdan…to będzie bardzo wskazane….A ci co tak usłużnie nas pouczają zaczną prostować holokaust! Zobaczą co na to odpowiedzą żydzi..Nasze doświadczenia panie Snyders są inne niż te z „waszej” wojny domowej z Południem.My wiemy jak należy postępować z mieszkańcami krainy geograficznej pn..Ukraina !

 3. tagore
  tagore :

  Z wywiadu na „Apostrofie” chyba też okrojonego wynika ,że polityka neobanderowska Rządu
  tego kraju jest tematem zastępczym rządzących Ukrainą. Polska reakcja na ukraińską politykę
  jest przez niego oceniana z punktu widzenia USA i jej interesów. Pogląd Snydersa ,że kontynuacja polityki neobanderowskiej doprowadzi do realnego konfliktu z Polską przyjęty będzie na Ukrainie przez polityków raczej z nadmiernym entuzjazmem i możemy mieć ciekawe efekty. Nie przypadkowe są dywagacje byłego szefa wywiadu o rozbiorze Ukrainy przez sąsiadów.

  tagore

 4. algirdaitis
  algirdaitis :

  Panie historyku czy histeryku Snyder, w Polsce mowil pan i przekonywal, ze Polska zrobila slusznie godzac sie na samobojcza wojne na dwa fronty w 1939 roku. Dowodzil pan w jakims wywiadzie ostatnio dla polskiej (z amerykanskim kapitalem) gazety, ze opinie niektorych historykow polskich, ze Polska powinna isc z hitlerowskimi Niemcami na ZSRR sa zle i falszywe. Kadzil pan Polakom, ze wybrali moralnie sluszna droga. Straszyl strasznymi konsekwencjami, jakie by Polacy sciagneli na siebie, gdyby faktycznie z Hitlerem pomaszerowali na ZSRR. A nic nie wspomnial o korzysciach. Pewnie Hitler i z Polska przegralby z ZSRR. Ale nie byloby obozow koncentracyjnych, Pawiaka, lapanek, Palmir, profesorow z UJ w Krakowie i we Lwowie by nie rozstrzelana (tych profesorow ze Lwowa to bandera i jego ukrainscy nacjonalistyczni kumple wydawali Niemcom). Pewnie i Zydom byloby lepiej w takiej Polsce. Co prawda zgineloby na frontach w ZSRR kilkaset tysiecy polskich zolnierzy, ale na pewno nie 6 milionow obywateli polskich. Mowiac drastycznie, pewnie zginelaby jakas duza czesc polskich oszolomow, ale zachowala inteligencja polska, ktorej dzis brak w Polsce jest tak widoczny. Ale na pewno byloby to mniej niz 6 milionow. O korzysciach paktu Polski z Hitlerem pan nie powiedzial Ukraincom.
  Postepuje pan, panie Snyder (moze to od niemieckiego Schneider?) wrednie. Jesli trzymalby sie pan moralnie slusznej linii Polakow z 1939 roku, nie powiedzialby pan na Ukrainie, ze Polacy postapili skrajnie glupio nazywajac rzez wolynska po imieniu ludobojstwem. Chwalenie Polakow za moralnosc w 1939 roku i opowiedzenie sie za cywilizowanym swietem wymusza jednako zdecydowany sprzeciw przeciw wszelkim objawom faszyzmu, nazizmu i z tymi nurtami zwiazanym banderyzmem. Innej drogi nie ma. Nie moze pan w Polsce mowic tego a na Ukrainie czegos innego. To sie wyklucza. Bo jesli pan tak broni banderowskich Ukraincow, to powinien pan to samo powiedziec Polsce, ze dla wlasnej niezaleznosci powinna pojsc jednack z Hitlerem na ZSRR.
  Pana postawa jest wyjadkowo wredna i obludna. Jak pan, historyk z USA, moze bronic tego, co obecnie czynia Ukraincy. Jak pan moze sie godzic na to, ze Ukraincy obieraja mordercow z upa, oun, waffen ss galizien, tych calych banderowskich zbrodniarzy, pomocnikow Hitlera za swoich bohaterow? Pan na to moze patrzec? I nazywac jeszcze uchwale polskiego Sejmu za skrajnie glupia? No chyba, ze pan patrzy z perspektywy, jak to USA wielu niemieckich mordercow faszystowskich lub faszystowskich dygnitarzy po 1945 uratowala. Np. Braun, ktory wam rakiety budowal. Moze wynika to z tej tradycji? Tak jak przyjecie banderowcow z waffen ss galizien do USA i Kanady, ktorych o zgrozo! ocalil polski general Anders.
  Ja wiem, ze uchwala polskiego Sejmu jest nie na reke USA. Ale USA, zanim dalo zgode na krzewienie sie kultu bandery, odradzanie szowinizmu i nacjonalizmu na Ukrainie, zanim USA zaczelo milczec na to co robia Ukraincy, zaden Amerykanin nie upomnial Ukraincow, ze nie nalezy wybierac mordercow z OUN za bohaterow Ukrainy, o czym niedawno mowil prezydent Izraela, powinno USA popatrzec sie na meandry i niuansy historii i powinno wiedziec, ze taki numer z bandera w Polsce nie przejdzie. Powinno bylo sie zrobic to zawczasu. Nie po faktach. Gdzie pan byl, panie historyku Snyder, kiedy USA pakowalo sie w ta kabale na Majdanie? Czemu pan nie krzyczal, ze na Ukrainie czcza mordercow jako bohaterow? Jest pan dla mnie skompromitowany. Jest pan albo amerykanskim cynikiem, ktory dba tylko i wylacznie o amerykanski interes albo nieprzecietna kanalia, takie mam dalekoidace podejrzenia.
  No chyba, ze jest pan potomkiem tych bandersynow lub niemieckich nazistow. Wiec mam kolejne daleko idace podejrzenia, ze pana prawdziwe nazwisko to pewnie nie Snyder lecz Schneider.

  • kojoto
   kojoto :

   Mało prawdopodobne, żeby ZSRR w 1939 byłoby się w stanie przeciwstawić Niemcom i nawet niewielkiemu wsparciu z Polski, Rumuni i Węgier. Przecież było dopiero po czystkach w armii w 37 i był to wtedy kolos na glinianych nogach. owszem koalicji anglosaskiej szkopy nie dały by rady tak czy owak, ale ZSRR przestało by wtedy zapewne istnieć… teraz to tylko mrzonki. To była dla Polski historyczna szansa, ale niestety rządząca Polską miernota sanacyjna nie potrafiła i nie chciała z niej skorzystać. Proszę zwrócić uwagę, że nawet w 1941 przetrwał jedynie dlatego, że zdążył się trochę podreperować przez 2 lata, a Niemcy były obciążone okupacją większego terytorium i walka na 2 frontach.