„Stosunki między Rosją a Unią Europejską osiągnęły najgorszy poziom w ostatnich latach po tym, jak Unia nałożyła na Moskwę sankcje w związku z próbą otrucia Aleksieja Nawalnego” – oświadczył w sobotę ambasador Rosji przy UE Władimir Czyżow.

Decyzja Rady Europejskiej potwierdziła nasze najgorsze obawy, że stosunki między Rosją a UE osiągną najgorszy poziom w ostatnich latach – powiedział w sobotę ambasador Rosji przy UE Władimir Czyżow. Dodał, że obecnie „niewiele zostało” z zaufania Rosji do UE – podaje Polska Agencja Prasowa (PAP).

Ambasador wyraził opinię, że nałożenie sankcji na UE było bardzo „słabo uzasadnione” z punktu widzenia prawnego i politycznego. „Uzasadnienie tych sankcji, zarówno polityczne, jak i prawne jest bardzo kruche, a z moralnego punktu widzenia – po prostu nie do przyjęcia” – powiedział rosyjski dyplomata.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

„O ile nam wiadomo, Niemcy i Francja, które zainicjowały nałożenie sankcji, nie dostarczyły swoim sojusznikom jakichkolwiek dowodów na powiązania ukaranych osób z tą historią i nie uzasadniły tej decyzji” – zaznaczył.

Rosyjski dyplomata zapowiedział, że Rosja wprowadzi wobec UE lustrzane sankcje. „Nie ma wątpliwości, że zostaną przyjęte odpowiedzi lustrzane. Ponieważ sankcje są osobiste, nasze sankcje też dotkną konkretnych osób” – podkreślił.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Unijne sankcje weszły w życie w czwartek. Zostały nałożone na dyrektora Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB) Aleksandra Bortnikowa, wiceministrów obrony Rosji: Aleksieja Kriworuczenkę i Pawła Popowa, pełnomocnika prezydenta w Syberyjskim Okręgu Federalnym Siergieja Mieniajłę, pierwszego zastępcę szefa administracji prezydenta, byłego premiera Siergieja Kirijenkę i szefa zarządu polityki wewnętrznej w Administracji Prezydenta Andrieja Jarina.

Sankcjami objęto także Państwowy Instytut Naukowo-Badawczy Chemii Organicznej i Technologii (GosNIIOChT).

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz także: Ławrow: Rosja odpowie proporcjonalnie na wszelkie sankcje Unii Europejskiej

Rosyjski bloger i polityk Aleksiej Nawalny trafił do szpitala 20 sierpnia w Omsku na Syberii. Stracił przytomność na pokładzie samolotu, który leciał z Tomska do Moskwy. Do Niemiec został przewieziony na żądanie rodziny i był leczony w berlińskiej klinice Charité. Obecnie przechodzi w tym kraju rehabilitację. Według badań specjalistów z laboratorium toksykologicznego Bundeswehry, potwierdzonych przez laboratoria w Szwecji i Francji oraz OPCW,  istnieją „jednoznaczne dowody” na próbę otrucia opozycjonisty środkiem bojowym z grupy Nowiczok.

pap / forsa.pl / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz