Holenderskie ministerstwo obrony opublikowało nowy plan dla sił zbrojnych, który może zostać wdrożony jeśli kraj zwiększy prawie trzykrotnie swój roczny budżet wojskowy – poinformował w sobotę portal Defense News.

Jak poinformował w sobotę portal Defense News ministerstwo obrony Holandii przygotowało nowy plan dla swoich sił zbrojnych, w myśl którego państwo musiałoby zwiększyć wydatki na obronność ponad trzykrotnie, aż do 25 miliardów euro.

Według portalu ministerstwo przedstawia w swoim planie bardzo niejasne propozycje, które mają przekształcić armię tego kraju w wielozadaniową, wysoce wydajną siłę bojową do 2035 roku.

Zobacz też: Holandia i Estonia wspólnie zamówiły pojazdy UGV od Milrem Robotics

Samo wypełnienie zobowiązania wobec NATO dotyczącego wydawania 2 procent produktu krajowego brutto na obronność do 2024 roku wymagałoby dodatkowych 7 miliardów euro rocznie z holenderskiego budżetu.

Według Dicka Zandee, analityka z think tanku Clingendael Institute z siedzibą w Hadze, oba oczekiwania są „dość nierealne” dla Holandii, która została mocno dotknięta przez pandemię koronawirusa. Według niego różnica między celem ministerstwa, a obecnymi wydatkami jest zbyt duża, aby pokryć ją w zaledwie kilkanaście lat.

W marcu przyszłego roku w Holandii odbywają się wybory. I chociaż nie jest jasne, czy nowy dokument dotyczący wizji obrony będzie nadal obowiązywał to w głównych holenderskich partiach ma istnieć  konsensus polityczny, że wydatki na obronę powinny przynajmniej utrzymać się na stałym poziomie.

Zobacz też: Szczyt UE: Holandia zablokowała porozumienie ws. Funduszu Odbudowy. Negocjacje ws. budżetu UE potrwają miesiące?

Taki jest cel wielu europejskich krajów NATO, które nie wykonują zobowiązania przeznaczania 2% PKB na obronność – przekonywał analityk. “Jednocześnie wpływ drugiej fali koronawirusa jest nadal trudny do oszacowania, a oczekiwania być może trzeba będzie złagodzić w wyniku kryzysu. Możliwe jest również, że gospodarki będą spadać tak brutalnie, że procentowy cel znów będzie w zasięgu, nie wspominając o absolutnej wydajności zdolności obronnych”.

Zobacz też: Zestrzelenie lotu MH17: Holandia skarży Rosję do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply