Holenderskie ministerstwo obrony opublikowało nowy plan dla sił zbrojnych, który może zostać wdrożony jeśli kraj zwiększy prawie trzykrotnie swój roczny budżet wojskowy – poinformował w sobotę portal Defense News.

Jak poinformował w sobotę portal Defense News ministerstwo obrony Holandii przygotowało nowy plan dla swoich sił zbrojnych, w myśl którego państwo musiałoby zwiększyć wydatki na obronność ponad trzykrotnie, aż do 25 miliardów euro.

Według portalu ministerstwo przedstawia w swoim planie bardzo niejasne propozycje, które mają przekształcić armię tego kraju w wielozadaniową, wysoce wydajną siłę bojową do 2035 roku.

Zobacz też: Holandia i Estonia wspólnie zamówiły pojazdy UGV od Milrem Robotics

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przeakż 1% podatku

Samo wypełnienie zobowiązania wobec NATO dotyczącego wydawania 2 procent produktu krajowego brutto na obronność do 2024 roku wymagałoby dodatkowych 7 miliardów euro rocznie z holenderskiego budżetu.

Według Dicka Zandee, analityka z think tanku Clingendael Institute z siedzibą w Hadze, oba oczekiwania są „dość nierealne” dla Holandii, która została mocno dotknięta przez pandemię koronawirusa. Według niego różnica między celem ministerstwa, a obecnymi wydatkami jest zbyt duża, aby pokryć ją w zaledwie kilkanaście lat.

W marcu przyszłego roku w Holandii odbywają się wybory. I chociaż nie jest jasne, czy nowy dokument dotyczący wizji obrony będzie nadal obowiązywał to w głównych holenderskich partiach ma istnieć  konsensus polityczny, że wydatki na obronę powinny przynajmniej utrzymać się na stałym poziomie.

Zobacz też: Szczyt UE: Holandia zablokowała porozumienie ws. Funduszu Odbudowy. Negocjacje ws. budżetu UE potrwają miesiące?

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Taki jest cel wielu europejskich krajów NATO, które nie wykonują zobowiązania przeznaczania 2% PKB na obronność – przekonywał analityk. „Jednocześnie wpływ drugiej fali koronawirusa jest nadal trudny do oszacowania, a oczekiwania być może trzeba będzie złagodzić w wyniku kryzysu. Możliwe jest również, że gospodarki będą spadać tak brutalnie, że procentowy cel znów będzie w zasięgu, nie wspominając o absolutnej wydajności zdolności obronnych”.

Zobacz też: Zestrzelenie lotu MH17: Holandia skarży Rosję do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz