Ambasada USA w Warszawie odmówiła spotkania izraelskiej delegacji, która niecałe 2 tygodnie temu przybyła do Polski – poinformował dziennikarz Marcin Makowski. Według jego źródeł, Izraelczycy chcieli rozmawiać „o kwestiach restytucyjnych”, ale Amerykanie odmówili „aby nie eskalować sprawy roszczeń” i konfliktu na linii Polska-Izrael.

Dziennikarz „Do Rzeczy” i Wirtualnej Polski Marcin Makowski, pisząc o sprawie zagranicznej presji na Polskę w kwestii roszczeń środowisk żydowskich twierdzi, że „taki stan rzeczy, generujący coraz agresywniejszy konflikt na linii Warszawa-Tel Awiw, staje się kłopotliwy dla amerykańskiego Departamentu Stanu”. Powołując się na swoje źródła podał, że podczas niedawnej wizyty izraelskiej delegacji w Polsce, miało dojść do spotkania z Ambasadzie USA w Warszawie.

„Delegacja izraelska, która została w ostatniej chwili odwołana, a która i tak przyleciała do Warszawy 13 maja, chciała się spotkać z naszymi przedstawicielami” – relacjonuje wypowiedź swojego rozmówcy z amerykańskiej ambasady. Makowski ustalił, że delegacja z Izraela chciała rozmawiać m.in. „o kwestiach restytucyjnych”. Według jego źródła, Amerykanie odmówili Izraelczykom, „aby nie eskalować sprawy roszczeń”, względnie żeby „nie zaostrzać konfliktu” między sojusznikami.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl
 

„Na słowach nie powinno się tutaj jednak skończyć. Szczególnie, jeśli zobaczymy, jak do tematu restytucji i zadośćuczynienia za straty poniesione podczas II wojny światowej odnoszą się Niemcy” – dodał dziennikarz.

Przypomnijmy, że w piątek podczas konferencji prasowej w Sejmie posłowie klubu Konfederacja Robert Winnicki i Jakub Kulesza poinformowali, że składają interpelację do rządu ws. rzekomego spotkania strony rządowej z delegacją izraelską, do którego miało dojść 12/13 maja br. w ośrodku Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w Emowie. Winnicki, powołując się na uzyskane informacje powiedział, że w rozmowach tych mieli brać udział wiceminister kultury Jarosław Sellin (PiS), wicemarszałek Senatu Adam Bielan (PiS), wiceszef MSZ Piotr Wawrzyk, sekretarz premiera Mateusza Morawieckiego Andrzej Pawluszek, jak również Jonny Daniels, mieszkający w Polsce Izraelczyk z brytyjskim paszportem, szef Fundacji From The Depths. Zaznaczył, że jeśli do takiego spotkania rzeczywiście doszło, to podważa to wiarygodność polskiego rządu, który wcześniej twierdził, że spotkanie z delegacją z Izraela zostało odwołane. W interpelacji pyta o szereg kwestii, m.in. o to, czy rzeczywiście do takiego spotkania doszły, a jeśli tak, to w jakim składzie i co było przedmiotem rozmów.

Przeczytaj więcej: Tajne spotkanie delegacji izraelskiej z przedstawicielami rządu PiS w ośrodku ABW? Konfederacja składa interpelację [+VIDEO]

Jak wynika z notatki dyplomatycznej, której treść w połowie kwietnia br. ujawnił Stanisław Michalkiewicz, Amerykanie zapewniają polski rząd, że do jesiennych wyborów parlamentarnych nie będą prowadzone żadne jawne rozmowy ani prace ws. restytucji mienia żydowskiego, a wszelkie rokowania, w tym ze środowiskami żydowskimi odnośnie konkretnych kwot rekompensat, będą miały charakter tajny. Według tego dokumentu, przedstawiciel Departamentu Stanu zapewnił stronę polską, że Amerykanie nie oczekują i nie spodziewają się działań legislacyjnym w roku wyborczym w Polsce, tj. w 2019. „Natomiast uważa za możliwe konkretne rozmowy i działania niemające charakteru publicznego i formalnego” – napisano w notatce.

Dorzeczy.pl / wp.pl / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz