Strona rosyjska zaprzecza doniesieniom medialnym na temat rzekomej sprzedaży Su-32, wersji eksportowej samolotów myśliwsko-bombowych Su-34, do Algierii. Niedawno nieprawdziwą informację, bez sprostowania, opublikował serwis Defence24.

Tydzień temu francuskojęzyczny serwis MenaDefense podał, że po latach negocjacji z Rosją Algieria uzgodniła zakup 14 myśliwców bombardujących Su-34E. Podano też, że jeszcze w styczniu ruszyła produkcja pierwszej partii tego zamówienia, a samoloty te mają być gotowe jeszcze w tym roku, żeby latem przyszłego roku rozpocząć szkolenia Algierczyków. Pozostałe maszyny miałyby zostać dostarczone w latach 2022-2023. Stronę algierską miała przekonywać sprawdzona działalność rosyjskich Su-34 w Syrii. Podano też, że docelowo sformowane mogą zostać jeszcze dwie inne eskadry, zaś Algieria rozważa zakup produkowanych przez Indie rakiet przeciwokrętowych Brahmos.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

6638.82 PLN    (30.17%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Niedawno za portalem MenaDefense informacje o zakupie Su-34E przez Algierię powtórzył m.in. polski serwis Defence24.

W poniedziałek doniesieniom tym zaprzeczyły jednak źródła rosyjskie. Agencja Interfax podała, że Moskwa zaprzeczyła doniesieniom o dostarczeniu samolotów do Algierii. Federalna Służba ds. Współpracy Wojskowo-Technicznej (FSWTS) poinformowała, że Rosja nie planuje dostarczyć Algierii bombowców Su-32, czyli wersji eksportowej Su-34.

„FSWTS RF nie potwierdza pojawiających się w internecie informacji o tym, że Rosja jakoby planuje sprzedać Algierskiej Ludowej Republice Demokratycznej partię samolotów Su-32. Żadna produkcja samolotów w interesach Algierii nie jest prowadzona” – poinformowała służba prasowa rosyjskiej agencji federalnej.

W 2020 roku szef FSWTS, Dmitrij Szugajew mówił, że wielu partnerów z zagranicy interesuje się eksportową wersją Su-34, prosząc Rosjan o dodatkowe prezentacje, „ale na razie, niestety, bez konkretów”. Jak dotąd, samoloty te były dostarczane tylko do sił rosyjskich. Produkcja seryjna ruszyła w kwietniu 2005 roku.

Przeczytaj: Firma Suchoj dostarczyła ministerstwu obrony Rosji ostatnie zakontraktowane Su-34

Czytaj także: Rosja: podpisano umowę na dostawę 20 Su-34

Su-34 zaprojektowano do przeprowadzania uderzeń na cele lądowe i morskie przy użyciu broni kierowanej i niekierowanej, jednocześnie będąc w stanie walczyć w powietrzu jako myśliwiec. Jest zdolny do działania w różnych warunkach pogodowych. Media rosyjskie podają, że podczas konfliktu w Syrii samoloty te w niektórych przypadkach uzbrajano nie tylko w rakiety powietrze-powietrze małego zasięgu, ale także w rakiety długiego zasięgu R-27, zdolne zestrzeliwać cele z odległości 60 km. Samoloty te można też uzbroić w ponaddźwiękowe rakiety przeciwokrętowe „Moskit”. W pokonywaniu systemów przeciwlotniczych przeciwnika pomagają im systemy walki radioelektronicznej „Chibiny”, według Rosjan będące w stanie neutralizować radary wroga i ukrywać zarówno siebie, jak i inne lecące z nimi samoloty. Zasięg operacyjny tych samolotów to 4 tys. km, osiągają prędkość maksymalną 1900 km/godz. W latach 2008-2020 Rosja pozyskała łącznie 120 Su-34, natomiast po realizacji dodatkowego kontraktu ich liczba wyniesie blisko 200.

menadefense.net / Interfax / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz