Prokuratura zarzuca czterem Czeczenom z rosyjskimi paszportami współpracę w Państwem Islamskim. Do sądu w Białymstoku trafił akt oskarżenia. Sąd zdecydował o ich tymczasowym aresztowaniu.

Prokuratura skierowała do Sądu Okręgowego w Białymstoku akt oskarżenia przeciw czterem Czeczenom, obywatelom Rosji, którzy są oskarżeni o wspieranie Państwa Islamskiego. Śledczy z Podlaskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej zarzucają im m.in., że przesyłali pieniądze terrorystom na Bliskim Wschodzie.

Rzecznik Sądu Okręgowego Wiesław Żywolewski poinformał, że w akcie oskarżenia zawarto dwa zarzuty – jeden z nich dotyczy działania w organizowanej grupie przestępczej, a drugi – gromadzenia pieniędzy, mających służyć finansowaniu przestępstw związanych z działaniami ISIS.

Według ustaleń śledczych grupa działała m.in. w Białymstoku, Łomży i Warszawie, a także w Turcji. Oskarżeni mieli przesyłać pieniądze dżihadystom z Syrii i Iraku, a także zajmować się rekrutacją bojowników. Pomogli też rannemu dżihadyście, organizując mu leczenie, pobyt w Polsce i podróż do Turcji. Kupowali też sprzęt paramilitarny, który potem wysyłali na Bliski Wschód.

Oskarżeni Taus G., Zaur G, Alvi Y. i Shamkhan A. przebywali w Polsce legalnie. Sąd zdecydował o ich tymczasowym aresztowaniu. Grozi im nawet do 12 lat więzienia.

kresy.pl/ wp.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Avatar
    krakus :

    A co oni robią jeszcze w Polsce? Odesłać ich do Moskwy – skoro mają paszporty rosyjskie – tam już się nimi odpowiednio zajmą. A w Polsce będą tylko obciążać budżet. Wojna w Czeczenii już dawno się skończyła. Polska powinna odesłać wszystkich uchodźców z powrotem do Czeczenii.