Według Ursuli von der Leyen Unia już od dawna rozważa zwiększenie integracji w dziedzinie obrony, bez podważania roli NATO.

Ursula von der Leyen przebywała dzisiaj z wizytą na Litwie, gdzie Niemcy mają przejąć dowództwo nad batalionem około tysiąca żołnierzy w ramach nowej natowskiej strategii odstraszania Rosji. Powiedziała tam: „Czas iść naprzód, ku europejskiej unii obronnej, która w zasadzie jest <<Schengen obronności>>„. Dodała również, że takie są również oczekiwania Amerykanów. Von der Leyen stwierdziła: „Kiedy mamy do czynienia z zagrożeniami wokół nas, wszyscy wiemy, że żaden kraj nie będzie w stanie sam sobie z tym poradzić. Ale razem, my Europejczycy, jesteśmy bardzo silni„.

Jak zauważyła agencja Reuters, wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej „usuwa przeszkodę na drodze do ściślejszej europejskiej współpracy obronnej, za którą opowiadają się Niemcy, Francja i wiele państw wschodnioeuropejskich„. Podobne zdanie wyraził dzisiejszy „Financial Times” który stwierdził, że po Brexicie Komisja Europejska zaproponuje plan wzmocnienia integracji w zakresie obrony. Według dziennika plan przedstawi w przyszłym tygodniu przewodniczący KE Jean-Claude Juncker.

„FT” stwierdził, że plan będzie proponował „stałą ustrukturyzowaną współpracę”, która będzie otwarta dla wszystkich krajów, ale pozostanie nieobowiązkowa, dzięki czemu nie musiałby one oglądać się na niechętnych tego typu integracji. Plan zakłada powstanie jednolitego stałego dowództwa operacji przeprowadzanych prze Uniię, które zastąpiłby narodowe kwatery główne.

Według informatotów „FT”, kroki te nie są krokiem powołującym wspólną unijną armię, a same zmiany mieściłby się w obecnych ramach traktatowych, przez co nie byłoby potrzeby negocjowania nowych porozumień. Komisja Europejska chciałaby rozmieszczenia unijnych grup bojowych i wspólnych inwestycji w sprzęt wojskowy czy wyznaczania wiążących celów standaryzacji sprzętu.

kresy.pl / rmf24.pl

4 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. boruta
  boruta :

  Tu unia obronna – tam milion ciapatych rozwala mu kraj – to przed czym on chce sie broniċ jak już mu ciapaci kraj okupują – ruscy sie tam nie wybierają bo swoich ciapatych mają po uszy – żółci daleko – to po co? ano po to żeby Czechów, Polaków i Węgrów w jewrokołchozowym łagrze utrzymaċ

 2. werle
  werle :

  Danie nie wybieralnym demokratycznie palantom z ue armi to smierc Polski i reszty europy

  Francuz czy niemiec za Estonie Lotwe czy Polskei tak bic sie nie bedzie a na wojenki na bliskim wschodzie napedzajace muzelmanskie smiecie niech sobie sami jezdza
  Cala ta to nic innego jakto o czym p…l kiedys szulc i do tego bedzie wykorzystana
  napierw armia potem straz graniczna i policja
  potem polaczki bierzcie milion nygusow z afryki bo komisarz ue kaze