Prezydent Naddniestrza Jewgienij Szewczuk wydał dekret o zharmonizowaniu systemu prawnego z ustawodawstwem Rosji.

O dekrecie poinformowała pierwszy kanał naddniestrzańskiej telewizji. Według prezydent Naddniestrza Jewgienija Szewczuka spełnia on wolę obywateli wyrażoną w referendum sprzed dziesięciu lat. Wtedy 97% wyborców zagłosowało za niepodległością państwa i za późniejszym przyłączeniem do Rosji.

Dekret zakłada dążenie do dostosowania krajowego prawa do ustawodastwa Federacji Rosyjskiej: „Akty prawne, niezgodne z podstawowymi przepisami federalnego systemu prawnego Federacji Rosyjskiej, będą rozumiane jako naruszenie woli ludu Naddniestrza„.

Za nowelizację prawa ma odpowiadać specjalna komisja złożona z sędziów oraz ekspertów Rady Najwyższej Naddniestrza, jednoizbowego parlamentu samozwańczego państwa. Według biura prasowego naddnistrzańskich władz „w ciągu minionych 10 lat harmonizacja systemów prawnych miała co najwyżej charakter fragmentaryczny”.

Naddniestrze jest zdominowanym przez ludność rosyjskojęzyczną (Rosjan i Ukraińców) regionem na terytorium Mołdawii. Po upadku Związku Radzieckiego wypowiedziało posłuszeństwo władzom w Kiszyniowie i po krótkiej wojnie domowej, wywalczyło niemal pełną niepodległość. Ma własnego prezydenta, armię, siły bezpieczeństwa, urzędy podatkowe i walutę. Naddniestrza nie uznało jednak żadne państwa, także Rosja, która jednocześnie wspiera je gospodarczo i politycznie.

kresy.pl / rp.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz