5 lipca około tysiąca wolontariuszy, w większości młodzież szkolna, wyruszy na kresy do 80 kresowych miejscowości w celu ratunku kresowego dziedzictwa oraz niesienia pomocy rodakom. Wolontariuszy czeka 10 dni niezapomnianej przygody, lekcji historii oraz patriotyzmu – napisał do nas jeden z organizatorów akcji.

Ratowanie pamięci przodków i dbanie o nią jest naszym moralnym i chrześcijańskim obowiązkiem. Dla nas Polaków, szczególnie ważne są Kresy, które są ważnym elementem naszej historii. Tym bardziej dla nas Dolnoślązaków, większość z nas ma korzenie właśnie tam gdzieś za Bugiem. Po przesiedleniach wielu kresowian przyjechało na Ziemie Odzyskane pozostawiając groby swoich najbliższych. Wśród tych grobów, które są zdewastowane i zapomniane, znajdują się mogiły dziadów i pradziadów młodych mieszkańców Dolnego Śląska.

Wielu młodych ludzi o tym nie wie, nie pamięta. Teraz mają okazję poznać historię narodu i własnych rodzin. Od kilku lat rozwija się akcja ,,Mogiłę Pradziada Ocal Od Zapomnienia”. Jest ona prawdziwym pospolitym ruszeniem i ma na celu ratowanie zaniedbanych Polskich cmentarzy na kresach. W zeszłym roku 700 wolontariuszy uratowało 52 kresowe nekropolie a w najbliższym okresie wakacyjnym odbędzie się już piąta edycja akcji. Datę wyjazdu ustalono na 5-15 lipca, czyli od soboty do wtorku. Wolontariusze będą mieć około 10 dni na remontowanie mogił, gdzie mało który Polak, a szczególnie dolnoślązak doceira. Drohobycz jest polózony około 630 kilometrów, Żytomierz około 1000 km, a Jampol nawet 1100 kilometrów od Wrocławia, gdzie działają organizatorzy akcji.

W tym roku akcja zostanie rozszerzona do około 80 cmentarzy na Kresach I i II Rzeczypospolitej. 1000 wolontariuszy wyruszy by ratować pamięć. Akcja przybierze także nową formę – „Rodacy-Rodakom”. Od 2010 roku odbywa się remont cmentarzy, a od 2013 w wielu miejscowościach, przy okazji prac na cmentarzach, wolontariusze organizują dla miejscowych „Letnią szkoła języka polskiego”. W tym roku dojdzie jeszcze jeden element: będzie to pomoc materialna Polakom na kresach w również w lipcowym czasie akcji. Jeszcze przed wyjazdem prowadzona jest zbiórka darów, aby grupy ,które rozjadą się po całych kresach mogły je przekazać naszym rodakom.

Przy okazji wyjazdów tworzona jest dokumentacja dzięki której będzie można odnaleźć nie tylko poszczególne cmentarz ale i mogiły.

W akcji biorą udział grupy ze szkół z całego Dolnego Śląska, oddolnie angażują się w nią setki młodych ludzi. Co uczniowie w szkołach zbierają pieniądze. Jednak w tej chwili organizatorzy licza przede wszystkim na kolejnych chętnych wolontariuszy, którzy będą gotowi część wakacji spędzić za naszą wschodnią granicą – pracując na cmentarzach. Przy czym deklarują, że są zainteresowani współpracą z chętnymi z całej Polski.

facebook.com/OcalOdZapomnienia/

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply