Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zidentyfikowała 45 osób – oficerów rosyjskich służb specjalnych i osób z nimi powiązanych, korzystających w Polsce ze statusu dyplomatycznego. Szef ABW wnioskuje o ich wydalenie z terytorium RP – poinformowała Agencja w środę. “To osoby, które funkcjonują w ramach statusu dyplomatycznego, ale de facto prowadzą działalność wywiadowczą przeciwko Polsce” – podkreślił w czasie konferencji prasowej rzecznik ministra-koordynatora służb specjalnych.

Szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego przekazał do Ministerstwa Spraw Zagranicznych listę zidentyfikowanych 45 osób: oficerów rosyjskich służb specjalnych i ich współpracowników, którzy przebywają w Polsce i korzystają ze statusu dyplomatycznego. “Z uwagi na politykę Rosji wobec RP oraz jej sojuszników, a także biorąc pod uwagę agresję rosyjską przeciwko Ukrainie, Szef Agencji wnosi o wydalenie wskazanych osób z terytorium Rzeczypospolitej Polskiej” – poinformowano w komunikacie.

Jak podkreślono, materiały ABW dowodzą, że działalność zidentyfikowanych funkcjonariuszy i współdziałających z nimi osób służy realizacji rosyjskich przedsięwzięć wywiadowczych wymierzonych w stabilność Polski i jej partnerów na arenie międzynarodowej. Zagraża także interesom i bezpieczeństwu Rzeczypospolitej Polskiej.

“To osoby, które funkcjonują w ramach statusu dyplomatycznego, ale de facto prowadzą działalność wywiadowczą przeciwko Polsce” – podkreślił w czasie konferencji prasowej rzecznik ministra-koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn, cytowany przez Rzeczpospolitą.

Szef ABW wnosi do Ministerstwa Spraw Zagranicznych o wydanie decyzji skutkujących pilnym opuszczeniem naszego kraju przez wszystkie objęte wnioskiem osoby.

“Wśród funkcjonariuszy objętych wnioskiem znajduje się oficer służb rosyjskich, którego działalność została rozpoznana w śledztwie dotyczącym obywatela RP zatrzymanego 17 marca br. pod zarzutem szpiegostwa” – wskazano.

Podkreślono, że oficerowie rosyjskich służb specjalnych, wykorzystując status dyplomaty do prowadzenia działalności wywiadowczej, naruszają polskie prawo i postanowienia Konwencji Wiedeńskiej.

Informowaliśmy, że ABW zatrzymała Polaka podejrzanego o szpiegowanie na rzecz rosyjskiego cywilnego wywiadu SWR. Pracując w warszawskim urzędzie miał przekazywać Rosji dane operacyjne. Decyzją sądu trafił na trzy miesiące do aresztu. Zatrzymanie miało miejsce w Warszawie w czwartek 17 marca.

Zobacz także: ABW zatrzymała w Przemyślu mężczyznę podejrzanego o szpiegostwo na rzecz Rosji

abw.gov.pl / rp.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply