W Świnoujściu odkryto leżącą na dnie Kanału Piastowskiego olbrzymią bombę z czasów II wojny światowej. W związku z potencjalnym zagrożeniem sztab zarządzania kryzysowego ma zdecydować, czy konieczne będzie ewakuowanie całego miasta.

W Kanale Piastowskim w Świnoujściu, niedaleko przeprawy promowej Karsibór znaleziono „Tallboy’a”, jedną z największych bomb z czasów II wojny światowej, używaną przez aliantów. Waży ponad 5 ton, z czego niespełna 5 t to materiał wybuchowy. Odkryli ją nurkowie podczas prac przygotowawczych do pogłębiania toru wodnego.

Bombę mają podnieść z dna saperzy Marynarki Wojennej, którzy po raz pierwszy będą mieć do czynienia z tego rodzaju obiektem. Do tego potrzeba m.in. olbrzymiego dźwigu. Ponadto, promień rażenia takiego niewybuchu to nawet kilkanaście kilometrów, stąd jak podaje RMF FM „W grę wchodzi więc ewakuacja całego Świnoujścia”. Jeszcze przed południem w związku z sytuacją u zachodniopomorskiego wojewody miał zebrać się sztab zarządzania kryzysowego.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

 

-Ten obiekt jest największy spośród tych, jakie do tej pory znaleźliśmy i z jakim będziemy mieli do czynienia – powiedział w rozmowie z PAP komandor podporucznik Grzegorz Lewandowski, rzecznik prasowy 8. Flotylli Obrony Wybrzeża.

„Tallboy” (z ang. „wysoki chłopiec”) to używana w czasie II wojny światowej mniejsza wersja najcięższej bomby lotniczej Grand Slam. Została skonstruowana przez brytyjskiego inżyniera Barnesa Wallisa. Ze względu na wielkie rozmiary, mogła być przenoszona wyłącznie przez ciężki bombowiec Avro Lancaster.

Bomba ta została po raz pierwszy użyta w czerwcu 1944 roku do niszczenia niemieckich schronów na terenie Francji w związku z desantem aliantów w Normandii. Dotyczyło to m.in. schronów dla okrętów podwodnych w miejscowości Lorient, a także Brest i Saint-Nazaire. Do końca II wojny światowej dywizjon specjalnie przygotowanych bombowców Avro Lancaster zrzucił 854 takie bomby, m.in. na niemiecki pancernik „Tirpitz”. Licencję na produkcję bomb Tallboy zakupiły również USA.

Przypuszczalnie, bomba odkryta w Świnoujściu może być jedną z tych, które w 1945 roku zrzucono na przebywający wówczas w tamtejszym porcie niemiecki pancernik „Lutzow”.

Czytaj także: Moskwa: na Kremlu znaleziono bombę lotniczą z czasu II wojny światowej

Rmf24.pl / PAP / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz