Rzecznik Platformy Obywatelskiej poinformował, że posłowie Marek Biernacki, Joanna Fabisiak i Jacek Tomczak zostali wykluczeni ze struktur partii.

Wykluczeni posłowie głosowali za odrzuceniem obywatelskiego projektu ustawy proaborcyjnej komitetu „Ratujmy Kobiety 2017”. Jak powiedział Grabiec: „Zarząd krajowy jednomyślnie podjął dwie decyzje. Po pierwsze, decyzję o wykluczeniu trojga posłów. To Marek Biernacki, Joanna Fabisiak i Jacek Tomczak”.

Wczoraj obywatelski projekt komitetu „Ratujmy Kobiety 2017″, propagowanego przez środowsika lewicowe i feministyczne, zakładający liberalizację przepisów w sprawie aborcji, został odrzucony przez posłów w pierwszym czytaniu. Do dalszego procedowania zabrakło dziewięciu poselskich głosów.  Projekt komitetu #ZatrzymajAborcję”, likwidujący tzw. przesłankę eugeniczną w przepisach aborcyjnych, trafił do dalszych prac w komisji.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

„W drugim punkcie zarząd [PO] podjął jednomyślnie decyzję ws. posłów, którzy nie uczestniczyli we wczorajszym głosowaniu dotyczącym obu projektów. Zarząd krajowy kieruje do prezydium klubu parlamentarnego i kolegium wniosek o ukaranie tych posłów” – dodał rzecznik PO.

26 posłów PO nie głosowało w tej sprawie.

Zdaniem Kai Godek, pełnomocniczki komitetu #ZatrzymajAborcję, skierowanie projektu do dalszych prac „to pierwszy sukces”, jednak nie można na tym poprzestać. – Posłowie pokazali, że chcą rozmawiać o tym, żeby ten zakaz zabijania dzieci nienarodzonych wprowadzić – powiedziała w rozmowie z PAP. Zaznaczała też, że projekt jest całkowicie niekontrowersyjny.

W myśl obowiązującej obecnie ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży, aborcji można dokonać, gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety, jest duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu lub gdy ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego. W dwóch pierwszych przypadkach przerwanie ciąży jest dopuszczalne do chwili osiągnięcia przez płód zdolności do samodzielnego życia poza organizmem matki; w przypadku czynu zabronionego – jeśli od początku ciąży nie upłynęło więcej niż 12 tygodni. Autorzy projektu #ZatrzymajAborcję proponują wykreślenie z obowiązującej ustawy przesłanki zezwalającej na legalne przerwanie ciąży ze względu na ciężkie wady dziecka poczętego. Obecnie ok. 95 proc. aborcji wykonywanych w Polsce to aborcje z tzw. przyczyny eugenicznych. Wśród nich większość stanowią dzieci z Zespołem Downa.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Posłanka Nowoczesnej rozgoryczona odrzuceniem proaborcyjnego projektu ustawy

Kresy.pl / Rzeczpospolita
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz