Szef MSZ Węgier, które obecnie pełnią przewodnictwo w Grupie Wyszehradzkiej, złożył wizytę w Berlinie.

Minister spraw zagranicznych Węgier Péter Szijjártó zwrócił uwagę swojemu niemieckiemu odpowiednikowi podczas środowej wizyty w Berlinie, że współpraca gospodarcza pomiędzy Grupą Wyszehradzką a Niemcami jest jednym z kluczowych warunków siły i konkurencyjności europejskiej gospodarki. – podał portal Daily News Hungary.

Przed spotkaniem z Sigmarem Gabrielem Szijjártó zwracał uwagę na wielkość wymiany handlowej pomiędzy krajami Grupy Wyszehradzkiej a Niemcami. Jak mówił, o 55 proc. przewyższają one obroty między Niemcami a Francją oraz są dwukrotnie wyższe od obrotów między Niemcami a Wielką Brytanią. Wskazywał także na 8-procentowy wzrost wartości węgiersko-niemieckiej wymiany handlowej.

Oś europejskiej gospodarki przesunęła się w stronę Europy Środkowej – mówił szef MSZ Węgier, które obecnie pełnią rotacyjne przewodnictwo w Grupie Wyszehradzkiej.

Szijjártó przestrzegał także członków UE przed „hipokryzją” w podejściu do wyzwań związanych z przyszłością Unii i wzywał do „cywilizowanego dialogu”. Wskazywał przy tym na różnice zdań pomiędzy Węgrami a Niemcami, na przykład w sprawie polityki migracyjnej.

Jak podaje Daily News Hungary, gospodarz spotkania, szef dyplomacji Niemiec Sigmar Gabriel również podkreślał siłę niemiecko-węgierskich powiązań gospodarczych, jak również relacji kulturowych i międzyludzkich. Zgodził się, że sprawy sporne odnośnie przyszłości Europy powinny być omawiane w duchu solidarności, a UE powinna dążyć do uniknięcia rozłamu między zachodnią a wschodnią jej częścią.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

CZYTAJ TAKŻE: Szef MSZ Niemiec chce rozpoczęcia stopniowego znoszenia sankcji nałożonych na Rosję

Kresy.pl / Daily News Hungary

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz