W piątek agencja Interfax-Ukraina, powołując się na sztab Floty Bałtyckiej Marynarki Wojennej Federacji Rosyjskiej poinformowała, że w Iskandery została wyposażona brygada w obwodzie kaliningradzkim.

Rozmówica agencji poinformował: Otrzymaliśmy komplet systemów Iskander-M dla brygady. Z kolei przedstawiciel Floty Bałtyckiej Roman Martow zaznaczył, że brygada otrzymała nowe uzbrojenie w ramach planowego przezbrojenia Floty Bałtyckiej.

System rakietowy Iskander-M po raz pierwszy został pokazane w Kaliningradzie 9 maja w trakcie parady wojskowej z okazji Dnia Zwycięstwa. W kolumnie Floty Bałtyckiej można było zobaczyć kilka wozów systemu Iskander-M.

ZOBACZ TAKŻE: Litwa: Iskandery w Kaliningradzie są już na stałe. Rosja: rozmieściliśmy i co teraz?

Wcześniej w maju źródło w armii przekazało agencji, że systemy Iskander-M trafiły do obwodu kaliningradzkiego na początku roku.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Na początku lutego prasa rosyjska poinformowała, że w obwodzie kaliningradzkim powstała już infrastruktura do rozmieszczenia systemów rakietowych Iskander-M. Wcześniej media powiadomiły, że w Iskandery wyposażana zostanie 152. brygada rakietowa, a systemy wejdą do służby na początku 2018 roku.

Iskandery (w kodzie NATO – SS-26 Stone) są to lądowe pociski balistyczne wystrzeliwane z mobilnej platformy samochodowej. W wersji przeznaczonej dla armii rosyjskiej ich zasięg wynosi 380-500 km. Testowany jest także system Iskander-K, uzbrojony w pociski manewrujące o zasięgu ponad 500 km. Iskandery są zdolne do przenoszenia ładunków nuklearnych.

Odnosząc się do doniesień o systemach rakietowych Iskander w obwodzie kaliningradzkim, rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział, że Rosja dysponuje suwerennym prawem do rozmieszczania uzbrojenia na swoim terytorium.

Kresy.pl / interfax.com.ua / forsal.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz