W raporcie World Inequality Report 2022 przeanalizowano między innymi skalę nierówności w Polsce. Badania pokazują, że Polska jest krajem charakteryzującym się wysokimi nierównościami dochodowymi oraz majątkowymi. Badacze przyznali, że nierówności międzypłciowe są z kolei na znacznie niższym poziomie niż w innych państwach. Udział biedniejszej połowy społeczeństwa w 2021 roku w dochodzie narodowym wynosił już tylko 20 proc, a udział 10 proc. najbogatszych Polaków wzrósł do 38 proc. Średni majątek 10 proc. najbogatszych Polaków wynosił w 2021 roku 791 130 złotych. Aż 61 proc. prywatnego bogactwa znajdowało się w ich rękach.

Autorzy raportu zwracają uwagę, że od 1990 roku nierówności w Polsce rosły wyjątkowo szybko. Polska Rzeczpospolita Ludowa borykała się z wieloma problemami, ale nierówności dochodowe nie były jednym z nich. Obserwator Gospodarczy zwraca uwagę, że w 1990 roku najbiedniejsze 50 proc. społeczeństwa uzyskiwało 28 proc. dochodu narodowego, zaś najbogatsze 10 proc. 20 proc dochodu narodowego. Po upadku PRLu sytuacja błyskawicznie zaczęła się zmieniać. Udział biedniejszej połowy społeczeństwa w 2021 roku w dochodzie narodowym wynosił już tylko 20 proc, a udział 10 proc. najbogatszych Polaków wzrósł do 38 proc.

Twórcy raportu podkreślają, że także na płaszczyźnie majątkowej poziom nierówności w Polsce jest wyjątkowo wysoki. Średni majątek 10 proc. najbogatszych Polaków wynosił w 2021 roku 791 130 złotych. Aż 61 proc. prywatnego bogactwa znajdowało się w ich rękach. Z kolei najbiedniejsze 50 proc. społeczeństwa miało więcej długów niż aktywów. Wynika to po części z faktu, że statystyczny majątek gospodarstwa domowego w Polsce dalej jest stosunkowo mały. Wynosi jedynie 49 400 euro. Dla porównania w przypadku Rosji, która ma niższy poziom PKB per capita od Polski, wspomniana wartość jest szacowana na 52 000 euro.

W maju bieżącego roku informowaliśmy, że wskaźnik bogactwa narodów (WBN) plasuje Polskę pod koniec drugiej dziesiątki rankingu. Nasz kraj znajduje się np. daleko za Czechami. Także Litwa i Estonia nas wyprzedzają.

Zobacz także: KE przedstawiła prognozy gospodarcze dla Polski i innych krajów UE

obserwatorgospodarczy.pl / cbs.news / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply