W sobotę podczas meczu piłki nożnej rozgrywanego w ramach Ekstraklasy, kibice Radomiaka Radom uczcili pamięć ofiar II wojny światowej. (more…)

„Mamy cichą cenzurę nałożoną na Polaków – zakaz wspominania, że Lwów był polskim miastem, a z drugiej strony przyzwolenie na to, że minister ukraiński może przyjechać do Polski i otwarcie mówić o tym, że wschodnie terytoria Polski są ukraińskie” – powiedział Michał Wawer podczas konferencji prasowej Konfederacji w Sejmie, domagając się uznania Dmytra Kułebę za persona non grata w Polsce.

Szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeba podczas wydarzenia Campus Polska Przyszłości powiedział, że Ukraińcy podczas Akcji „Wisła” zostali przymusowo wygnani z terytoriów ukraińskich, tj. Lubelszczyzny, Podkarpacia i Małopolski. Do słów ukraińskiego polityka odnieśli się posłowie Konfederacji, według których, słowa Kułeby były „haniebne”, a on sam powinien zostać uznany za osobę non grata w Polsce.

Premier Donald Tusk skomentował niedawne wypowiedzi ukraińskiego ministra spraw zagranicznych, Dmytro Kułeby, dotyczące interpretacji historii oraz problemu ekshumacji ofiar rzezi wołyńskiej. Tusk wyraził zdecydowaną dezaprobatę wobec słów Kułeby, podkreślając, że Ukraina musi sprostać polskim oczekiwaniom, jeśli chce liczyć na wsparcie Polski w swojej drodze do Unii Europejskiej.

Premier zaznaczył, że relacje między Polską a Ukrainą muszą być budowane na prawdzie historycznej. „Nie chodzi o 'grzebanie w historii', ale o uczciwe spojrzenie na przeszłość, co jest kluczowe dla budowania dobrych stosunków między naszymi krajami” – stwierdził Tusk. Dodał, że zarówno prawda, jak i rzetelne badania historyczne, w tym ekshumacje ofiar, są niezbędne do osiągnięcia pełnego pojednania.

Donald Tusk przypomniał również, że Polska odgrywa kluczową rolę w procesie akcesyjnym Ukrainy do Unii Europejskiej. „Ukraina nie będzie członkiem UE bez polskiej zgody” – podkreślił premier, dodając, że Ukraina musi spełniać nie tylko standardy prawne czy handlowe, ale również te związane z polityczną kulturą i historycznym pojednaniem.

Ursula von der Leyen podczas forum GlobSec zapowiedziała powstanie komisarza ds. obrony. Podkreśliła, że wydatki na zbrojenia w Europie wzrosły do 300 miliardów euro, a bezpieczeństwo kontynentu wymaga strategicznych decyzji.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej złożyła obietnice powołania komisarza do spraw obronności jeszcze za poprzedniej kadencji. Zdaniem polityk, w obliczu rosyjskiej agresji na Ukrainę, Unia Europejska musi postawić na budowanie wspólnego potencjału obronnego.

„Jeśli chcemy pokoju, powinniśmy fundamentalnie przemyśleć architekturę bezpieczeństwa Europy” – powiedziała w piątek w Pradze Ursula von der Leyen podczas forum GlobSec. – „Rosyjska inwazja otwarła Europie oczy” – mówiła.

Grupa zachodnich koncernów i izraelskiej spółki zaproponowała władzom Republiki Cypryjskiej projekt eksploatacji podmorskich złóż gazu. W tle geopolityka.

Izraelska firma NewMed Energy wraz z koncernami Chevron i Shell ogłosiła nowy plan zagospodarowania złóż gazu znajdujących się w oficjalnej ekonomicznej strefie morskiej Republiki Cypryjskiej. „Zgodnie z zaktualizowanym planem produkcja i przetwarzanie gazu ziemnego ze złoża będą realizowane poprzez budowę niezależnego pływającego obiektu produkcyjnego, który zostanie umieszczony nad złożem <<Aphrodite>>” — poinformowała izraelska firma, którą zacytowała w niedzielę agencja informacyjna Reutera.

W złożu mają zostać początkowo wykonane cztery odwierty. Gaz ziemny będzie eksportowany rurociągiem do egipskiego systemu przesyłowego. Zasobność złoża obliczana jest na miliardy metrów sześciennych. Od czasu, gdy Chevron próbuje wprowadzić zmiany do planu rozwoju złoża z 2019 r., trwają przedłużające się rozmowy grupy spółek z władzami w Nikozji.

Ministerstwo Obrony Rosji oszacowało liczbę ukraińskich dronów jakie w ciągu ubiegłej doby pojawiły się nad tym państwem. Odnotowano rekordowy nalot.

Według rosyjskiego ministerstwa nad Rosją zestrzelono w ciągu ubiegłęj doby 158 ukraińskich dronów, które znajdowały się nad 15 regionami Federacji Rosyjskiej. Mer Moskwy Siergiej Sobianin przekazał, że w rejonie stołecznej rafinerii ropy naftowej zestrzelono dwa drony. Według niego spadające resztki dronów wywołały na jej terenie zapłon, przytoczył portal Nastojaszczeje Wriemia. Ze przekazu Sobianina wynika, że zapalił się niewielkie budynek na terenie rafinerii.

W nocy Sobianin napisał na serwisie Telegram o zestrzeleniu dronów na Podolskim, Stupinem, Odincowem i miejską dzielnicą lenińską. Do godz. 8 rano w niedzielę, zestrzelono nad Moskwą i jej okolicą łącznie 11 ukraińskich dronów. Jeden z nich wycelowany był w kaszyrską elektrownie wodną na rzecz Oce.

Pomóż nam dziś dopłynąć do brzegu! Nasz Dzienny koszt wynosi 723 PLN. Do Tej Pory zebraliśmy 0 PLN.
Załoga portalu Kresy.pl
0%