Język polski został ustanowiony jako język urzędowy jednej z brazylijskich gmin

Język polski stał się kolejnym językiem urzędowym gminy Aurea w Brazylii. Miejscowość została założona przez Polaków i do tej pory mieszkają w niej nasi rodacy.

Inicjatorem działań w tej sprawie był Fabricio Vicroski (Wichrowski), działacz polonijny reprezentujący polską grupę etniczną w Kolegium Sektorowym na rzecz Różnorodności Językowej w stanie Rio Grande do Sul, w którym znajduje się gmina Aurea. Wsparła go miejscowa organizacja polonijna BRASPOL – Centralna Reprezentacja Wspólnoty Brazylijsko-Polskiej, ale też Instytut Języka Polskiego i Stowarzyszenie “Wspólnota Polska”, jak podał portal tej ostatniej organizacji.

Zgodnie z formalną uchwałą rady miejskiej, o której Wspólnota Polska poinformowała 27 lipca, język polski stał się w gminie Aurea drugim językiem urzędowym obok państwowego języka Brazylii – języka portugalskiego. “Niniejszym ustanawia się współurzędowość języka polskiego w gminie Aurea- RS, obok języka portugalskiego, oficjalnego języka Federacyjnej Republiki Brazylii. Ustęp jedyny: Współurzędowość odbywa się bez uszczerbku dla języka portugalskiego, zgodnie z prawami językowymi gwarantowanymi przez Brazylijską Konstytucję Federalną” – można przeczytać w artykule 1 uchwały.

Na tym może się jednak nie skończyć, bowiem projekt uchwały został przekazany do innych gmin, gdzie etniczni Polacy stanowią istotną część ludności.

Władze miejskie Aurei podejmując wspomnianą uchwałę uznały, że umożliwi ona “wspieranie działań na rzecz waloryzacji i upowszechniania języka polskiego” w tym “zachęcanie do przekazywania tego dziedzictwa językowego przyszłym pokoleniom”, “wspieranie tworzenia kursów języka polskiego”, “promowanie rozwoju działań oraz wydarzeń kulturalnych, artystycznych, turystycznych, a także pedagogicznych, których celem jest krzewienie polskiej historii i kultury poprzez stosowanie języka przywiezionego i zachowanego przez polskich imigrantów i ich potomków”.

 

Celem radnych miejskich jest “zachęcanie do używania języka polskiego równolegle z językiem portugalskim w oficjalnych uroczystościach oraz inicjatywach kulturalnych, takich jak audycje radiowe, imprezy gastronomiczne, obrzędy religijne, zespoły muzyczne, polskie pieśni i tańce ludowe”, także “wspieranie używania języka polskiego w ramach działalności turystycznej w gminie” oraz “zachęcanie do posługiwania się językiem polskim w mowie i piśmie w sferze publicznej i prywatnej”. Oficjalne uznanie polskiego za język urzędowy ma również zwiększyć jego poprawność wśród Polaków z Aurei.

W zamieszkanej przez 3,6 tys. osób Aurei około 90 proc. osób to obywatele pochodzenia polskiego. Miejscowość została założona w 1906 r. przez emigrantów z ziem polskich. Część z mieszkańców zachowuje aktywną znajomość języka polskiego.

W całej Brazylii może być 1,5-3 mln osób polskiego pochodzenia, co jest skutkiem fal migracyjnych z drugiej połowy XIX wieku i pierwszej połowy wieku XX.

Czytaj także: W Argentynie obchodzą Dzień Osadnika Polskiego

wspolnotapolska.org.pl/kresy.pl

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply