Dziś mija rocznica pożaru, który wstrząsnął Paryżem i całym światem. 15 kwietnia 2019 roku płomienie strawiły dach i sygnaturkę katedry Notre-Dame, jednego z najbardziej ikonicznych symboli Francji.

Był poniedziałkowy wieczór. Pierwszy alarm pożarowy rozległ się o godzinie 18:20, a ewakuacja katedry przebiegła sprawnie. Jednak po pierwszym sprawdzeniu dachu nie odnaleziono ognia. Dopiero ponowny alarm o 18:43 i kolejna inspekcja ujawniły szalejący żywioł.

Straż pożarna, wezwana o 18:51, przybyła na miejsce w ciągu dziesięciu minut i rozpoczęła heroiczną walkę z ogniem. W akcji uczestniczyło blisko 400 strażaków. Po trwającej wiele godzin akcji, ogień udało się ugasić następnego dnia około godziny 4:00 nad ranem.

Czytaj też: „Odbudowujemy dzieło najpiękniejszych proporcjach”. Polacy w Notre-Dame

Bilans zniszczeń był porażający. Spłonął doszczętnie dach świątyni, a XIX-wieczna sygnaturka zaprojektowana przez Eugène’a Viollet-le-Duca zawaliła się. Zniszczone zostały również fragmenty kamiennego sklepienia oraz XIX-wieczne górne witraże w szczytach transeptu.

Mimo ogromnych strat, ocalała główna konstrukcja budowli, w tym dwie wieże, które dominują nad paryskim krajobrazem, a także trzy cenne rozety z XII i XIII wieku. Dzięki szybkiej reakcji i poświęceniu wielu osób, udało się uratować najcenniejsze zabytki, w tym koronę cierniową, kielichy oraz XIII-wieczną tunikę króla Ludwika IX Świętego.

Pożar niósł za sobą również inne, mniej widoczne zagrożenia. Do atmosfery uwolnionych zostało aż 460 ton ołowiu, co spowodowało skażenie okolic katedry, miejscami przekraczające normy nawet 1300 razy.

Dokładna przyczyna tragedii pozostaje nieznana. Winny mógł być niedopałek papierosa albo działający wadliwie system elektryczny.

Natychmiast po pożarze rozpoczęła się zakrojona na szeroką skalę akcja odbudowy. Z całego świata popłynęły wyrazy wsparcia i obietnice pomocy finansowej.

Prace rekonstrukcyjne trwały kilka lat, angażując najlepszych specjalistów w dziedzinie konserwacji zabytków i budownictwa. Odbudowano zniszczone elementy i przeprowadzono restaurację zgodną z historycznym wyglądem kościoła i z projektami architekta Eugene’a Viollet-le-Duca. Oczyszczono ściany, okna i witraże świątyni, co sprawia, że wnętrze jest bardziej jasne i kolorowe niż przed pożarem.

Czytaj też: Notre-Dame odżywa

Owocem tego ogromnego wysiłku było uroczyste ponowne otwarcie Katedry Notre-Dame dla publiczności 7 grudnia 2024 roku. Koszt odbudowy wyniósł imponujące 700 milionów euro.

Zobacz, jak wygląda odnowione wnętrze:

Kresy.pl / Wikipedia / PAP /Dzieje.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply