Władze Elbląga nie zgodziły się na nadanie jednemu z rond nazwy Ofiar Wołynia. Twierdzą, że byłoby to niewłaściwe zachowanie w związku z wojną na Ukrainie, w tym wobec Tarnopola, którego władze otwarcie gloryfikują zbrodniarzy z OUN-UPA, na czele z Romanem Szuchewyczem.
O decyzji władz Elbląga poinformował działacz kresowy i patriotyczny, Jacek Boki. W tym tygodniu otrzymał z Biura Rady Miejskiej pismo w odpowiedzi na złożoną w lutym br. petycję w sprawie nadania jednemu z elbląskich rond nazwy Ofiar Wołynia. Sygnatariusze pisma zaapelowali też o godne upamiętnienie polskich ofiar ukraińskiego ludobójstwa w 80 rocznicę Krwawej Niedzieli na Wołyniu, która przypadnie 11 lipca br.
Boki otrzymał w tym tygodniu odpowiedź, w której ratusz poinformował o odrzuceniu petycji. Według jego relacji, władze miasta uzasadniają to wojną rosyjsko-ukraińską. Ponadto, nie chcą pogarszać relacji z partnerskim miastem Tarnopol. Działacz podkreśla, że tamtejsze władze od lat gloryfikują zbrodniarzy z OUN-UPA, w tym kata Polaków, Romana Szuchewycza, a także lidera OUN, Stepana Banderę.
Zobacz: Mer Tarnopola: bez Szuchewycza nie byłoby niepodległej Ukrainy
Ponadto, w przesłanej redakcji portalu Kresy.pl wiadomości skrytykował „tzw. środowiska kresowe i patriotyczne”, wypominając im brak wsparcia dla podejmowanych przez niego w Elblągu działań, na rzecz godnego upamiętnienia ofiar ludobójstwa na Wołyniu.
Przeczytaj: Elbląg: petycja ws. zmiany nazwy Ronda Tarnopol na Rondo Ofiar Wołynia
Przypomnijmy, że 5 marca 2021 r. Rada Miejska Tarnopola postanowiła nazwać Stadion Miejski w tym mieście imieniem Romana Szuchewycza. Decyzję podjęto w 71. rocznicę śmierci Szuchewycza, który zginął w walce z NKWD. W czasie II wojny światowej Szuchewycz kolaborował z III Rzeszą – w 1941 roku był oficerem podporządkowanego Abwehrze batalionu Nachtigall (który dokonał co najmniej jednego pogromu Żydów), a w 1942 roku w szeregach podległej SS policji pacyfikował wioski na Białorusi. Od 1943 roku był głównodowodzącym tzw. Ukraińskiej Powstańczej Armii, która dokonała ludobójstwa Polaków na Kresach Południowo-Wschodnich.
Zobacz: Tarnopol: wiatr zniszczył wielki baner z Banderą [+FOTO]
Kresy.pl




























