Premier Ukrainy Julia Tymoszenko w imieniu swojego narodu podziękowała Lechowi Wałęsie i Polakom za to, że wybory 4 czerwca stały się punktem zwrotnym walki z komunizmem.
Zdaniem Tymoszenko, był to moment, kiedy pokojowa zmiana demokratyczna stała się faktem. Premier Ukrainy w imieniu Ukraińców podziękowała Polakom za to, że to właśnie oni doprowadzili do zniszczenia reżimu totalitarnego. Julia Tymoszenko podkreśliła, że ukraińscy dysydenci obserwowali po cichu Polaków i marzyli o tym, by ziarno wolności również wyrosło na ich glebie.
Julia Tymoszenko powiedziała także, że projekt europejski nie jest zakończony, bowiem Ukraina nie jest jeszcze członkiem Unii Europejskiej. Tymoszenko zaapelowała do europejskich polityków, by nie zapominali o Ukrainie jako kandydacie do członkostwa we Wspólnocie.
Przebywająca w Krakowie na uroczystościach upamiętniających 20. rocznicę upadku komunizmu premier Ukrainy podziękowała byłemu prezydentowi Aleksandrowi Kwaśniewskiemu oraz premierowi Donaldowi Tuskowi za przygotowywanie Ukrainie drogi do Unii Europejskiej. Powiedziała, że Ukraina zazdrości Polsce członkostwa we Wspólnocie i wyraziła nadzieję, że Ukraina będzie kolejnym krajem, który znajdzie się wśród państw UE.
IAR/Kresy.pl





























