Zastanowimy się, jak głosować w takim głosowaniu – oświadczył marszałek Sejmu Szymon Hołownia, odpowiadając na pytanie o możliwe głosowanie nad wotum zaufania dla rządu.

W poniedziałek rano Państwowa Komisja Wyborcza opublikowała dane z 100 proc. obwodowych komisji wyborczych dotyczące II tury wyborów prezydenckich. Nowym prezydentem zostanie popierany przez Prawo i Sprawiedliwość Karol Nawrocki, który uzyskał 50,89 proc. głosów. Jego kontrkandydat Rafał Trzaskowski (Koalicja Obywatelska) zdobył 49,11 proc. Premier Donald Tusk dotychczas nie zabrał głosu po wygranej Karola Nawrockiego. Polsat News i TVN 24 podają, że na poniedziałek, na godzinę 20:00 szef rządu zwołał “specjalne wystąpienie”. W mediach pojawiają się spekulacje dotyczące możliwości zwrócenia się szefa rządu o wotum zaufania do Sejmu.

Do sprawy odniósł się w poniedziałek marszałek Sejmu Szymon Hołownia (Polska 2050, Trzecia Droga).

“Uważam, że to zły pomysł. Zastanowimy się, jak głosować w takim głosowaniu. Powiem to zupełnie wprost. Nie może nas premier stawiać pod ścianą i bez uzgodnienia, jeżeli jesteśmy częścią tego rządu i tej koalicji, być zaskakiwany takimi newsami w takim trybie. Być może wstrzymamy się od głosu” – powiedział.

Następnie, po zwróceniu mu uwagi, że to nieoficjalne informacje, złagodził swoją wypowiedź.

“Dzisiaj czeka nas spotkanie liderów koalicji, które mam nadzieję, będzie produktywne, będzie konstruktywne. Musimy omówić sytuację związaną z tym, co wydarzyło się wczoraj z wyborami prezydenckimi. Słyszę różne głosy, różne propozycje padają, ja na to spotkanie jadę z bardzo jasną agendą. Uważam, że powinniśmy renegocjować umowę koalicyjną. Powinniśmy jak najszybciej w tej umowie koalicyjnej wyciągnąć wnioski, z tego, co stało się wczoraj w czasie tego procesu wyborczego” – powiedział Hołownia.

“Dzisiaj i ja już to wielokrotnie mówiłem, wynik wyborczy jest żółtą, łamaną przez czerwoną kartą dla tego rządu, dla tej koalicji” – dodał.

dorzeczy.pl / Kresy.pl

Tagi: , , , , ,
forma płatności