Nie mam wątpliwości co do tego, że w Polsce będzie wolność słowa – uważa czeski minister spraw zagranicznych Lubomir Zaoralek.

Lubomir Zaoralek spotkał się w Pradze z szefem polskiej dyplomacji Witoldem Waszczykowskim. Czeski minister zaznaczył, że nie widzi żadnych zagrożeń dla demokracji w naszym kraju, skoro przewodnictwo ważnych komisji w polskim parlamencie obejmują przedstawiciele opozycji.

Zaoralek zwrócił również uwagę na wspólnotę historii oraz znakomitą współpracę Polski i Czech w Grupie Wyszehradzkiej, a także wspólnotę interesów na forum NATO i Unii Europejskiej. Zadeklarował także poparcie dla przygotowań Szczytu NATO w Warszawie.

Z kolei polski minister podkreślił, że relacje z Czechami mają dla Polski szczególne znaczenie.

Wiele spraw nas łączy i mamy wspólne poglądy na rozwiązywanie różnych problemów. Cieszy mnie to, że jako sąsiedzi mamy wspólne poglądy na obecne zagrożenia regionu oraz sposoby reagowania na te zagrożenia. Mamy nadzieję, że wiele z tych problemów będzie rozwiązanych na Szczycie NATO w Warszawie– zaznaczył Waszczykowski.

Zdaniem szefa polskiego MSZ Czesi są po Niemcach naszym najważniejszym partnerem handlowym.

Republika Czeska jest dla nas ważnym partnerem w regionie, bliskim partnerem politycznym i handlowym, dobrze rozwijają się stosunki ekonomiczne, odnotowujemy stały wzrost handlu oraz inwestycji, Czesi, są drugim – po Niemczech – najważniejszym partnerem gospodarczym– mówił minister Waszczykowski.

msz.gov.pl/KRESY.PL0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz