W czasie swojej wizyty na Ukrainie senator-republikanin John McCain nie tylko przebywał na Majdanie, ale także spotykał się liderem ultra-nacjonalistów. To nie uszło uwadze społeczności żydowskiej. Wzrost wpływów „Swobody” budzi zaniepokojenie.

Międzynarodowe organizacje żydowskie oskarżyły o irytującą obłudę amerykańskiego senatora republikanina Johna McCaina, przebywającego w tym tygodniu na Ukrainie w celu wspierania zwolenników integracji europejskiej na Placu Niepodległości. Razem z kolegą-demokratą Chrisem Murphym, byłym kandydatem na prezydenta USA, przyszedł na Majdan i nawet przeczytał dla tłumu wiersze Tarasa Szewczenki, ale jego wizyta nie ogranicza się do tego. Będąc w Kijowie McCain bezpośrednio rozmawiał z liderem ultranacjonalistycznej partii „Swoboda” Olehem Tiahnybokiem.
McCain przeliczył się w swoich rachubach na popularność. „Najwyraźniej nie miał pojęcia, z kim znajduje się na tej samej scenie” – powiedział rosyjskiej gazecie „Izwiestia” Efraim Zurof, szef jerozolimskiego biura Centrum Szymona Wiesenthala. Gdyby jednak wiedział, jaką organizację reprezentuje Tiahnybok, sprawa byłaby o wiele bardziej poważna. Ten incydent pokazuje nam, jak nierozgarnięci są amerykańscy politycy.” Zuroff powiedział, że Tiahnybok i jego towarzysz partyjny Ihor Myrosznyczenko zostali zamieszczeni przez Centrum Szymona Wiesenthala na liście 10 najbardziej zaciekłych antysemitów świata w 2012 roku. Wykaz został przekazany do Departamentu Stanu USA z rekomendacją, aby osoby znajdujące się na liście uznać za persona non grata, czyli takie, których obecność w Stanach Zjednoczonych nie jest pożądana.
Znany izraelski dziennikarz i działacz społeczny Awigdor Eskin przekazał redakcji gazety „Izwiestia” kopie listów dwóch członków Izby Reprezentantów ze stanu Nowy Jork – są to Hakeem Jeffries i Yvette Clarke. W swoich listach amerykańscy parlamentarzyści wyrazili zaniepokojenie wzrostem wpływów „Swobody” na Ukrainie i określili ideologią tej partii jako „zbliżoną do neonazistowskiej”. Przesłania o tej treści zostały skierowane do Zastępcy Sekretarza Stanu USA Victorii Nuland i do Ambasadora Ukrainy w USA Oleksandra Mocyka. Należy zauważyć, że także Viktoria Nuland niedawno odwiedziła Ukrainę, a nawet rozdawała ciastka i kanapki dla protestujących na Majdanie, wśród których jest wielu zwolenników faszyzujących zwolenników „Swobody”.
izrus.co.il/Wieslaw Tokarczuk/KRESY.PL
3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. tutejszym
    tutejszym :

    Żydzi konsekwentnie ścigają sprawców zbrodni na Narodzie Żydowskim. Może nam – w świadomości społeczności międzynarodowej – Żydzi pomogą przebić się prawdzie o wymordowaniu Polaków. Może nasi decydenci raczą dołączyć do Żydów i przestaną czekać aż ta sprawa przyschnie. Aby do wyborów. Alleluja i do przodu.