Francuskie miasto Tuluza będzie siedzibą nowego kosmicznego Centrum Kompetencyjnego NATO. Decyzja została podjęta 28 stycznia, oficjalnie ogłoszono ją 4 lutego.

Również Niemcy lobbowali za umieszczeniem Centrum w Kalkar w Nadrenii Północnej-Westfalii, jednak ostatnie umieszczone zostanie ono w Tuluzie, razem z siedzibą  francuskiego wojskowego dowództwa kosmicznego na terenie  francuskiego krajowego centrum badań kosmicznych znanego jako CNES.

CZYTAJ TAKŻE: Podpisano list intencyjny ws. polskiego klastra kosmicznego i Systemu Obserwacji Ziemi 

Będzie to 27 Centrum Kompetencyjne NATO, odpowiadające za szkolenie liderów i specjalistów z krajów  członkowskich i partnerskich NATO. Centra służą opracowywaniu doktryn, wyciąganiu wniosków, poprawianiu interoperacyjności i możliwości oraz testowaniu i zatwierdzaniu koncepcji poprzez eksperymenty.

NATO podało, że centra „oferują uznaną wiedzę fachową i doświadczenie, które są korzystne dla Sojuszu (…) przy jednoczesnym unikaniu dublowania zasobów, zasobów i zdolności już obecnych w Sojuszu”.

We Francji jest już jedno tego typu centrum: Centrum Analiz i Symulacji Operacji Powietrznych zlokalizowane w bazie Sił Powietrznych w Lyon-Mont Verdun.

CZYTAJ TAKŻE: “Strażnicy” – tak będą nazywać się żołnierze Sił Kosmicznych USA

Hervé Grandjean, rzecznik francuskiego ministerstwa sił zbrojnych, powiedział w wywiadzie radiowym, że „Tuluza jest bijącym sercem przemysłu kosmicznego i badań we Francji z CNES, Airbusem, Thalesem. (…) Minister sił zbrojnych Florence Parly zdecydowała o utworzeniu dowództwa kosmicznego w Tuluzie, więc mamy już personel wojskowy na miejscu. Wybór dokonany przez NATO był logiczny, ale z zadowoleniem go przyjmujemy”.

Pierwszy z 42 ekspertów, z których 25 będzie Francuzami, ma przybyć do placówki tego lata, a pozostali będą gotowi do 2025 r.

Plany utworzenia Centrum Kosmicznego NATO są skutkiem podjętej w 2019 roku decyzji wskazującej na przestrzeń kosmiczną jako samodzielny obszar możliwych operacji militarnych, obok  lądu, morza, powietrza i cyberprzestrzeni. Ministrowie obrony NATO zgodzili się następnie na utworzenie centrum kosmicznego przy Dowództwie Sił Powietrznych NATO w Ramstein w Niemczech podczas spotkania w październiku 2020 roku.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: Iran przetestował rakietę zdolną do wynoszenia w kosmos satelit

“NATO nie ma zamiaru rozmieszczać broni w przestrzeni kosmicznej, ale musimy zapewnić sobie możliwość odpowiedniego wsparcia naszych misji i operacji”, oświadczył w 2019 roku sekretarz generalny NATO. Podkreślił wtedy znaczenie kosmosu jako obszaru dla systemów wczesnego ostrzegania, komunikacji i nawigacji.

Jens Stoltenberg również zwrócił uwagę, że NATO jest w coraz większym stopniu uzależnione od techniki rozmieszczonej w kosmosie. Dotyczy to łączności satelitarnej, systemów nawigacyjnych oraz danych uzyskiwanych od satelitów obserwacyjnych. W razie wojny atak na satelity NATO mógłby także w poważnym stopniu sparaliżować życie publiczne. Byłby w stanie, na przykład, wyłączyć nawigację satelitarną do drogach, na wodzie i w powietrzu oraz uniemożliwić korzystanie z kart płatniczych i kredytowych.

Kresy.pl / dw.com / shape.nato.int

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply