BBC powołując się na oficjalne źródła saudyjskie podaje, że obalony przez szyickich Huthi prezydent Jemenu Abd Rabbuh Mansur Hadi znajduje się już ar-Rijadzie – stolicy Arabii Saudyjskiej.

Nie wiadomo dokładnie czy Mansur Hadi uciekł z kraju jeszcze przed rozpoczęciem nalotów Saudyjczyków czy już dziś http://kresy.pl/wydarzenia,wojskowosc?zobacz%2Fwybuchla-kolejna-wojna-arabia-saudyjska-zaatakowala-terytorium-jemenu-fotoTo właśnie on wzywał z połudiowojemeńskiego Adenu Saudyjczyków do interwencji, co ci skwapliwie wykorzystali powołując się na potrzebę obrony „legalnego prezydenta”. Oprócz innych monarchii Zatoki Perskiej, Egiptu, Jordanii, USA, poparcie dla Saudyjczyków zadeklarowała także Turcja. Egipcjanie zadeklarowali gotowość wysłania sił lądowych, co nie byłoby nowością. Egipt interweniował już w Jemenie w latach 1962-1967. I to właśnie do Kairu wybiera się Mansur Hadi, jak twierdzą cytowane przez BBC źródła. Z kolei Iran, protektor szyickich Houthi, w których wymierzony jest saudyjski atak, ogłosił, że „operacja wojskowa musi zostać wstrzymana”.

bbc.com/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz