Ziobro: Polska powinna być w UE, ale nie za wszelką cenę

Za wszelką cenę powinniśmy dążyć do tego, by bronić naszej podmiotowości i pozycji w UE. W przeciwnym razie Polska i Polacy będą tracić na członkostwie w UE. A więc – być, ale nie za wszelką cenę – powiedział minister sprawiedliwości i lider Solidarnej Polski, Zbigniew Ziobro.

W wywiadzie dla dziennika „Rzeczpospolita” Zbigniew Ziobro, minister sprawiedliwości, Prokurator Generalny i lider Solidarnej Polski podkreślił, że jest zdecydowanym przeciwnikiem ulegania bezprawnym szantażom Unii Europejskiej realizowanym przez TSUE”.

„Widać przecież jak na dłoni, że nie przyniosła efektów prowadzona w ostatnich latach polityka ustępstw wobec kolejnych żądań Brukseli. Gdybyśmy robili swoje, a nie ustępowali i wycofywali się z planowanych zmian, to reforma wymiaru sprawiedliwości dawno byłaby zakończona. A tak zamiast sukcesu mamy kolejne problemy” – mówił Ziobro.

 

Zdaniem ministra sprawiedliwości, „Unia Europejska, która ma w zwyczaju odmieniać demokrację przez wszystkie przypadki, podważa wprowadzenie mechanizmu, który demokratyzuje sądownictwo w Polsce”.

„Wobec nas Unia stosuje inne miary. Dlaczego jako Polacy mamy się godzić na gorsze traktowanie?!” – pytał. „Do tego sprowadza się główny punkt sporu, a nie tylko do kwestii organizacji Sądu Najwyższego. TSUE mówi, że tego, co wolno Niemcom, Holendrom czy Hiszpanom, nie wolno Polakom. To kolonialna mentalność, która nie ma nic wspólnego z prawem”.

Zdaniem Ziobry, „podstawą definicji naszych interesów i pozycji w UE musi być zasada, że Polacy i Polska nie mogą być traktowani gorzej niż inni”. Uważa, że jest Polska zgodzi się na to w sprawach sądownictwa, „to doprowadzimy do podobnego traktowania nas w każdej innej sprawie”.

„Będą równi i równiejsi, lepsi i gorsi. Interesy finansowe, gospodarcze, także kulturowe jednych będą traktowane z respektem, a inni będą sprowadzani do podrzędnej roli. Tej granicy nie można przekraczać. Zgoda na orzecznictwo TSUE prowadzi do segregacji państw i obywateli” – uważa szef resortu sprawiedliwości.

Na pytanie prowadzącego wywiad, czy zatem „za wszelką cenę nie powinniśmy być w UE”, minister odpowiedział:

„Za wszelką cenę powinniśmy dążyć do tego, by bronić naszej podmiotowości i pozycji w UE. W przeciwnym razie Polska i Polacy będą tracić na członkostwie w UE. A więc – być, ale nie za wszelką cenę”.

Ziobro zastrzegł jednak, że takie jest stanowisko Solidarnej Polski. „(…) nie mówię tego w imieniu rządu czy współkoalicjantów”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Jednocześnie zadeklarował, że jego partia wspiera Polski Ład, choć przyznał, że „są tam zmiany w obszarze energetyki”, którym Solidarna Polska chce się przyjrzeć”. Zaznaczył, że chodzi o rozwiązania, będące „rezultatem forsowanej przez UE polityki energetycznej, która może nas kosztować nawet więcej niż te 2 biliony zł, o których wspomniałem”. Według Ziobry, Polska tylko za podatek od emisji CO2 zapłaci w ciągu siedmiu lat „kwotę odpowiadającą całemu budżetowi covidowemu, który Polska wynegocjowała, czyli 100 miliardom złotych”.

Jak pisaliśmy, prawie 17 proc. ankietowanych ocenia, że Polska powinna opuścić struktury Unii Europejskiej. Tak pokazują wyniki badania SW Research dla „Rzeczpospolitej”. Uczestnikom badania zadano następujące pytanie: „Czy Pana/Pani zdaniem Polska powinna opuścić Unię Europejską?”. Prawie 17 proc. respondentów udzieliło na tak zadane pytanie pozytywnej odpowiedzi. Przeciwne zdanie zadeklarowało 62,6 proc. ankietowanych. Wyrobionej opinii w tej kwestii nie ma nieco ponad jedna piąta badanych.

Przeczytaj: Rząd za zaciągnięciem długu na Fundusz Odbudowy UE. Solidarna Polska: to może zagrozić suwerenności Polski

Interia.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply