Prezydent Ukrainy, Wolodymyr Zełenski, oskarżył władze Iranu o to, że kłamią, zaprzeczając temu, iż dostarczają Rosji drony, używane do ataków na Ukrainę. Przyznał, że im nie ufa.

Podczas wywiadu dla kanadyjskich stacji CTV i CBC, prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski skomentował m.in. ataki przeprowadzane przez Rosję z użyciem irańskich dronów-kamikadze oraz doniesienia o szkoleniu rosyjskich wojskowych przez irańskich instruktorów. Władze Iranu oficjalnie zaprzeczają, jakoby dostarczały Rosjanom uzbrojenie, które potem jest wykorzystywane przeciwko Ukrainie.

– Wszyscy musimy przede wszystkim chronić się przez kłamstwami – powiedział Zełenski. – Nie ufam władzom Iranu… Nie ufam im osobiście, ich słowom. Mam na myśli samych przywódców, nie mówię teraz o obywatelach Iranu.

Przeczytaj: MSZ Ukrainy dziękuje Dudzie za „pomoc w komunikacji ze stroną irańską” ws. dronów dla Rosji

Czytaj również: Ukraina prosi Izrael o systemy przeciwrakietowe. Lapid: Muszę dbać o bezpieczeństwo Izraela

Ukraiński przywódca przypomniał też o sprawie zestrzelenia ukraińskiego samolotu pasażerskiego na początku stycznia 2020 roku, po starcie z lotniska w Teheranie. Zełenski powiedział, że Iran zaprzeczał swojej odpowiedzialności za zestrzelenie maszyny i przyznał się dopiero po tym, jak odpowiednie dowody ujawnili ukraińscy i zagraniczni specjaliści. Dodał, że strona irańska do dziś nie wypłaciła obiecanych odszkodowań rodzinom zabitych.

Przeczytaj: Błąd ludzki przyczyną zestrzelenia ukraińskiego samolotu nad Iranem – twierdzą irańscy śledczy

Czytaj również: Kanadyjski sąd uznał, że zestrzelenie ukraińskiego samolotu pasażerskiego przez Iran było zamierzonym aktem terroru

Zełenski uważa, że teraz Iran w podobny sposób zaprzecza, by dostarczał Rosji rakiety i drony, nie zważając przy tym na dostępne dowody.

– Oni wiele razy publicznie mówili, że niczego nie przekazywali… To wszystko kłamstwo, bo oni zabijają naszych ludzi – powiedział. – Widzimy obecnie setki ataków na Ukrainę, na cywilną infrastrukturę… i odcinanie naszej energetyki, żeby ludzie nie przeżyli tej zimy… O jakim więc zaufaniu możemy mówić? Iran dostarcza im drony, dostarcza im mordów na Ukraińcach. To jest ich umowa na krwawe pieniądze.

Czytaj także: „Nie zamawialiśmy tego”. Zełenski o eksplozji na moście krymskim

Unian / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply