Ukraina otrzyma od USA baterię systemu obrony powietrznej Patriot – poinformował Biały Dom. Będzie to część pakietu, który zostanie ogłoszony w związku z wizytą prezydenta Ukrainy w Waszyngtonie.

Biały Dom potwierdził we wtorek, że w środę prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski, uda się z wizytą do Stanów Zjednoczonych i spotka się z prezydentem Joe Bidenem. Będzie to pierwsza tego rodzaju wizyta Zełenskiego od początku rosyjskiej inwazji w lutym tego roku.

Ponadto, Biały Dom zapowiedział też, że w środę Biden ogłosi nowy, znaczący pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy, wart blisko 2 mld dolarów. Potwierdzono, że w skład tego pakietu wejdą m.in. rakietowe systemy obrony powietrznej średniego zasięgu Patriot.

Czytaj także: CNN: zestawy do tworzenia „inteligentnych bomb” w kolejnym pakiecie dla Ukrainy

„Prezydent Biden ogłosi znaczący, nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy, wart blisko 2 mld dolarów. Będzie zawierał bardzo ważną, nową zdolność: baterię systemu Patriot, która będzie mieć kluczowe znaczenie dla obrony Ukraińców przed barbarzyńskimi atakami Rosji na infrastrukturę krytyczną Ukrainy” – przekazał Biały Dom.

Jak poinformowano, Ukraińcy zostaną przeszkoleni w zakresie obsługi systemu patriot „w państwie trzecim”, niewymienionym z nazwy. „To zajmie trochę czasu…” – dodano.

Przedstawiciel Białego Domu powiedział też, że dla USA priorytetem będzie dostarczanie Ukrainie systemów przeciwlotniczych i przeciwrakietowych, w tym systemów rakietowych NASAMS i HAWK, ręcznych wyrzutni z rakietami Stinger, a także sprzęt do zwalczania dronów.

Oczekuje się również, że w trakcie wizyty Zełenskiego Kongres uchwali dodatkowe finansowanie dla Ukrainy na 2023 rok, o łącznej wartości ponad 40 mld dolarów.

W odpowiedzi na jedno z pytań urzędnik Białego Domu zaznaczył, że USA nie zamierzają wysyłać na Ukrainę swoich żołnierzy i dotychczasowa polityka Bidena w tym zakresie nie ulegnie zmianie. Amerykańscy żołnierze nie będą również obsługiwać baterii Patriot po tym, jak zostanie ona wysłana na Ukrainę po przeszkoleniu ukraińskiego personelu.

Przypomnijmy, że w ubiegłym tygodniu stacja CNN podała, iż Biały Dom finalizuje plany dotyczące wysłania Ukrainie systemów obrony powietrznej Patriot. Ukraińscy żołnierze mieliby szkolić się w ich obsłudze w amerykańskiej bazie w Grafenwoehr w Niemczech. W skład jednej baterii Patriot wchodzi 8 wyrzutni po 4 rakiety przechwytujące.

Dodajmy, że w opublikowanym wcześniej wywiadzie dla Kanału 24, doradca szefa biura prezydenta Ukrainy, Mychajło Podolak twierdził, że na Ukrainę czołgi Abrams i Leopard, a także systemy obrony powietrznej Patriot, trafią w ciągu kilku tygodni.

„Wierzcie mi, że bardzo szybko dostaniemy i Patrioty, i Abramsy i Leopardy i wszystko inne. To obiektywne rozwinięcie tej wojny. To wszystko obiektywnie będzie na naszym terytorium w ciągu 2 tygodni, miesiąca, 2 miesięcy. Wszystko będziemy mieć w takich ilościach, jakich potrzebujemy, w tym rakiety określonego zasięgu, pociski określonego kalibru itd.” – oświadczył Podolak.

„Oprócz tego, oni [państwa zachodnie – red.] absolutnie wierzą w to, że Ukraina ma zwyciężyć. Oni po prostu jeszcze nie do końca są gotowi zrozumieć, że Ukraina inaczej z tej wojny nie wyjdzie… W obojętnie jakim wypadku dojdziemy do właściwego finału… Dlatego rozumieją, że Ukrainie będzie trzeba dostarczać stopniowo broń wszelkiego rodzaju. I oni to robią. (…) Dziś mamy praktycznie wszystko, o co prosimy, oprócz niektórych rodzajów broni. W szczególności Patriotów, ale też będziemy je mieć, tak jak i inne systemy przeciwlotnicze i przeciwrakietowe. Te drugie systemy już będą, a Patrioty będą trochę później” – dodał.

whitehouse.gov / Kresy.pl

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. r2d2
  r2d2 :

  @Kasper1, o dostawie broni dla Ukrainy:
  cyt. „Wygląda na to, że rezunowi Podolakowi coraz bardziej zaczyna mieszać się we łbie. Bajdurzy o jakiejś alternatywnej rzeczywistości i strach pomyśleć co będzie wygadywał w ciągu 2 tygodni, miesiąca, dwóch miesięcy … .”

  nadal twierdzisz że Ukraina nie otrzyma Patriotów?

  https://kresy.pl/wydarzenia/podolak-czolgi-abrams-leopard-i-systemy-patriot-beda-na-ukrainie-w-ciagu-dwoch-miesiecy

  • Pol_AK
   Pol_AK :

   8 wyrzutni po 4 rakiety. Jak długo będą wysyłać amunicję? Ile kosztuje 1 rakieta? Ten system wsparcia jest nie do utrzymania.
   Rosja może posyłać tańsze rakiety aby triggerować patrioty aby w konsekwencji wykończyć zachód finansowo 😛

   Ukraina powinna otrzymywać wsparcie… aby tłukli się tam jeszcze długo. Szybkie zakończenie wojny jest w interesie tylko ua… no i Polski o.O

   • r2d2
    r2d2 :

    czy Ruscy to druga armia świata? Jak długo zdobywają Bachmut 4-5 miesięcy? (Jeszcze nie zdobyli?) 3 miesiące druga armia świata zdobywała wieś? (Piski pod Donieckiem) No to faktycznie „potęga” hehehe Ukraina nie znajduje się w pierwszej dwudziestce armii świata a skutecznie bronią się przez ruskimi bandziorami.