Prezydent Wołodymyr Zełenski uważa, że ​​USA i UE nie zareagowały wystarczająco zdecydowanie na sytuację w Gruzji.

W wywiadzie dla amerykańskiej stacji telewizyjnej CBN prezydent Wołodymyr Zełenski przekonywał, że ​​USA i UE nie zareagowały wystarczająco zdecydowanie na sytuację w Gruzji. Szef państwa podkreślił, że porażka Ukrainy doprowadzi do „wybuchów wojny” w innych częściach świata – zarówno w Europie, jak i za granicą, przytaczając sytuację w Gruzji jako przykład.

“Dzisiejsze działania Ameryki dotyczące sytuacji w Gruzji są, moim zdaniem, słabe. Wszystko jest bardzo podobne. Była część okupowana w Gruzji. ​​Nic się z nią nie stało, to po prostu martwa część w Gruzji. ​​Nie ma tam nic żywego. Nie ma tam żadnej cywilizacji” – powiedział prezydent.

Zełenski dodał, że w ten sposób Moskwa celowo stworzyła zamrożony konflikt, aby uniemożliwić Gruzji rozwój i bycie w Unii Europejskiej i NATO.

“Dziś w Gruzji, która wczoraj była wolna, demokratyczna, dziś jest uzurpowana przez oligarchów. Cała władza należy do biznesu, który jest bezpośrednio związany z Moskwą, energetyką” – powiedział prezydent Ukrainy, dodając, że władze gruzińskie są dziś „całkowicie pod kontrolą polityczną Federacji Rosyjskiej”.

“Jakie silne środki podjęły teraz Stany Zjednoczone Ameryki? Jakie silne środki podjęły mocarstwa europejskie? Nie widzę, mówię szczerze. W Mołdawii to samo będzie się działo później” – powiedział Zełenski.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski ogłosił przygotowanie sankcji w związku z działaniami obecnych władz Gruzji. Jak podaje Europejska Prawda, prezydent wyraził swoje stanowisko podczas wieczornego przemówienia.

„Obecny rząd w Gruzji prowadzi kraj w stronę oczywistej zależności od Rosji” – powiedział Zełenski, podkreślając, że problem ten wykracza poza granice Gruzji.

Prezydent ostro skrytykował gruzińskie władze: „To po prostu haniebne, jakie rzeczy robią teraz przeciwko własnemu narodowi. Kiedy Moskwa chwali ten rząd w Gruzji, jasno pokazuje, dla kogo teraz pracują w Tbilisi i dla kogo tłumią protesty. Z pewnością nie dla Gruzji” – zaznaczył.

Zełenski zapowiedział, że Kijów przygotowuje odpowiedź prawną i we współpracy z partnerami międzynarodowymi podejmie konkretne działania. „Poleciłem przygotowanie odpowiednich decyzji sankcyjnych” – dodał prezydent.

Kresy.pl/CBN

Tagi: , , ,
forma płatności