Stany Zjednoczone użyją zysków z zamrożonych rosyjskich aktywów jako kredytu dla Ukrainy. Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rosji ogłosiło protest w tej sprawie.
Departament Stanu USA ogłosił 10 grudnia wydzielenie Ukrainie kolejnego kredytu, który ma pozwolić na funkcjonowanie struktur tego państwa. W czasie wojny około połowy ukraińskiego budżetu państwowego jest tworzona przez kroplówkę finansową zapewniają przez zachodnich partnerów Kijowa. Tym razem Waszyngton postanowił, że 10 mld dol. dla Ukrainy będzie pochodzić z zysków ze środków finansowych Rosji, zamrożonych w ramach sankcji za inwazję na tę pierwszą.
Rosja już oprotestowała ten ruch Waszyngtonu. „Kradzież rosyjskich aktywów uderzy w same Stany Zjednoczone i ich satelitów, destabilizując i tak już zanikający <<porządek światowy oparty na zasadach>>” – można przeczytać w oświadczeniu rosyjskiego Ministerstwo Spraw Zagranicznych, które zacytowała w środę agencja informacyjna TASS. Rosyjska dyplomacja oceniła działania USA jako “wsparcie zbankrutowanej kliki Zełenskiego”.
Rosyjski MSZ uznał, że iż przygotowuje to grunt “pod przejęcie i wydanie wszystkich rosyjskich rezerw suwerennych znajdujących się na Zachodzie”, a nie tylko zysków z zamrożonych aktywów.
“To i tak nie pomoże reżimowi nazistowsko-banderowskiemu. – tymczasem według Moskwy – spowodowało to już poważne szkody dla kontrolowanego przez USA globalnego systemu finansowego, który opiera się na dolarze jako globalnej walucie rezerwowej i instrumencie płatności międzynarodowych”.
Sankcje nałożone na Rosję po rozpoczęciu przez nią inwazji na Ukrainę zamroziły rosyjskie aktywa o wartości ok. 300 miliardów dolarów należące do rosyjskiego banku centralnego. Lwia część – według rządu belgijskiego wynosząca 180 miliardów euro – jest w dyzpozycji Euroclear, największym na świecie depozycie papierów wartościowych z siedzibą w Brukseli.
Jeszcze w październiku 2023 r. Euroclear podał, że zarobił na zamrożonych rosyjskich aktywach 3 mld euro tylko w pierwszych dziewięciu miesiącach 2022 roku, w porównaniu z 347 milionami euro w tym samym okresie w 2022 roku, co stanowi wzrost wynikający z rosnących stóp procentowych.
W 2024 r. państwa zachodnie zaczęły wykorzystywać zyski z tych aktywów do finansowego wspierania Ukrainy. Nie naruszyły natomiast samych rezerw.
We wrześniu prezydent USA Joe Biden powiedział, że rosyjskie aktywa pozostaną zamrożone przez grupę G7 i UE, dopóki Moskwa nie zrekompensuje szkód wyrządzonych Ukrainie.
tass.ru/kresy.pl
USA to złodzieje – wszak naruszają prawo własności.
USA zna prawo własności tylko wg.swoich reguł – mało znana jest historia Henry Forda ,który sponsorował Hitlera i zbudował fabryki Opla w Rzeszy. Podczas wojny produkcja szła pełną parą na potrzeby Wehrmahtu w postaci ciężarówek i silników Forda. Fabryki Opla zostały zbombardowane przez aliantów. .Po wojnie Ford złożył roszczenie wobec rządu USA o odszkodowanie za zbombardowanie fabryki w Kolonii w czasie wojny i otrzymał 10 milionów dolarów rekompensaty. Teraz wypłaci nienależne odszkodowania Ukrainie z pieniędzy rosyjskich jeszcze zanim jakakolwiek sądy miedzynarodowe zasądziły od Rosji reparacje wojenne.