Wołodymyr Zełenski uważa, że ​​jeśli Stany Zjednoczone przekażą na Ukrainę czołgi, europejscy sojusznicy również zaczną przekazywać swoje czołgi siłom ukraińskim – donosi portal CBS News.

W opublikowanym w niedziele wywiadzie dla CBS News, prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przekonywał, że ​​jeśli Stany Zjednoczone przekażą na Ukrainę czołgi, europejscy sojusznicy również zaczną przekazywać swoje czołgi siłom ukraińskim

„Artyleria pomaga nam ratować życie naszych wojowników, naszych żołnierzy, którzy potrzebują możliwości zaopatrzenia się w czołgi zarówno ze Stanów Zjednoczonych, jak i z Europy. Jeśli USA będą w stanie pokazać swoje przywództwo i będą w stanie zdobyć czołgi, to Niemcy – potem Niemcy i inne kraje europejskie pójdą w ich ślady. Myślę, że jeśli dostaniemy czołgi z USA, europejscy sojusznicy również pomogą nam w odbiciu ukraińskich miast czołgami. I nie podążajcie za fałszywymi rosyjskimi narracjami, które mówią, że czołgi zostaną przekazane Ukrainie w celu strzelania do Rosji, to nieprawda. Nawet gdybyśmy tego chcieli. Naszym zadaniem jest ochrona własnego terytorium. Nie potrzebujemy obcego kraju, nie potrzebujemy obcego narodu. Chcemy chronić naszą ziemię i ratować naszych ludzi. Dlatego czołgi są bardzo ważne jako przykład dla całego świata” – mówił.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

0 PLN    (0%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował w niedzielę, że do jego kraju dotarły pierwsze dwa systemy obrony powietrznej NASAMS. Zełenski wyraził opinię, że Ukraina potrzebuje więcej takich systemów, by zapewnić bezpieczeństwo swoich miast. „Absolutnie potrzebujemy, by Stany Zjednoczone pokazały przywództwo i dały Ukrainie systemy obrony powietrznej. Chcę podziękować prezydentowi Bidenowi za pozytywną decyzję, którą już podjął i Kongresowi: otrzymaliśmy NASAMS” – powiedział.

Jego zdaniem dostarczona broń nie wystarczy, by pokryć ukraińską infrastrukturę cywilną. Dodał, że dostarczenie większej ilości systemów opłaci się USA, ponieważ pozwoli na powrót części Ukraińców do kraju i zmniejszy zależność finansową od USA.

Przypomnijmy, że na początku września, premier Ukrainy Denys Szmyhal informował, że Ukraina oczekuje od Zachodu zmiany podejścia w kwestii dostaw ciężkiego uzbrojenia. Uważa, że na Ukrainę powinny być dostarczane nowoczesne, zachodnie czołgi.

„Potrzebujemy zmiany filozofii dostaw broni. Przez to rozumiem: powinny być dostarczane również nowoczesne czołgi bojowe” – powiedział Szmyhal. „Oczekujemy od Amerykanów, że dostarczą nam Abramsów, a od Niemiec, że otrzymamy czołgi typu Leopard 2. To są nowoczesne czołgi, takie, jakie Ukraina potrzebuje na polu walki”.

Kresy.pl/CBS News

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Kasper1
    Kasper1 :

    „Jeśli USA będą w stanie pokazać swoje przywództwo i będą w stanie zdobyć czołgi, to Niemcy – potem Niemcy i inne kraje europejskie pójdą w ich ślady.” – Zełenski myśli w sposób typowo życzeniowy bo trudno aby USA były w stanie pokazać coś czego już dawno nie ma.