Rosjanie zaatakowali region Odessy dronami: dwa uderzyły w obiekt infrastruktury wojskowej, zdetonowały amunicję, w efekcie czego wybuchł pożar na dużą skalę – poinformował  rzecznik administracji wojskowej obwodu odeskiego Serhij Bratczuk.

„Jeden dron został zniszczony przez Siły Obrony Powietrznej. Dwa trafiły w obiekt infrastruktury wojskowej. W wyniku pożaru na dużą skalę i detonacji amunicji przeprowadzono ewakuację ludności cywilnej” – przekazał Bratczuk.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

1311 PLN    (5.95%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Dowództwo operacyjne „Południe” przekazało później, że do ataku doszło ok. godziny 2:00. Jeden dron „Shahed-136” został zniszczony, dwa uderzyły w obiekt infrastruktury wojskowej.

Jak informowaliśmy, w piątek ukraińskie siły powietrzne podały informacje o zestrzeleniu irańskiego drona Mohajer-6.

W czwartek ukraińskie dowództwo operacyjne „Południe” poinformowało o przeprowadzeniu przez siły rosyjskie ataku na port morski w Oczakowie nad Morzem Czarnym. Rosjanie użyli do ataku amunicji krążącej (drony-samobójcy) produkcji irańskiej, Shahed-136.

Według ukraińskiego dowództwa, strona rosyjska intensyfikuje w tym rejonie ataki z powierza, używając do tego irańskich systemów Shahed-136.

Dodano też, że rano inny Shahed-136 został użyty do ataku na miasto Krzywy Róg. W wynika trafienia w budynek niemieszkalny wybuchł pożar, który opanowano.

Czytaj także: Ukraińcy cofnęli akredytację irańskiemu ambasadorowi. Teheran zapowiada „proporcjonalną odpowiedź”

13 września, ukraińska armia poinformowała o pierwszym przypadku zestrzelenia irańskiego drona Shahed-136, niedaleko Kupiańska w obwodzie charkowskim. Według Ukraińców, systemy te, przemalowane na barwy rosyjskie i używane pod nazwą Gierań-2 (Geranium-2), coraz częściej krążą w rejonie pozycji ukraińskiej artylerii i pojazdów opancerzonych.

Zaznaczono, że drony te są stosunkowo małe i latają na bardzo niskim pułapie, co utrudnia ich wykrycie przez ukraińskie systemu obrony powietrznej. Dowództwo Sił Powietrznych Ukrainy twierdzi jednak, że obrona przeciwlotnicza jest w stanie je strącać, nawet przy użyciu broni ręcznej. Za najlepsze do tego celu nadają się, zdaniem Ukraińców, działa przeciwlotnicze, a także ukraińskie systemy przeciwlotnicze Szyłka czy niemieckie Gepard.

W opinii zachodnich ekspertów, systemy Shahed-136 mogą dać Rosji „potężną przeciwwagę” dla zaawansowanych systemów uzbrojenia, jak HIMARS i zmusza Ukraińców do zmiany planów operacyjnych.

Zobacz też: WSJ: Irańskie drony wyrządziły poważne szkody ukraińskim siłom

Kresy.pl / t.me

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz