Rosjanie użyli irańskiej amunicji krążącej do ataku na port w Oczakowie

Ukraińskie dowództwo poinformowało, że Rosjanie intensyfikują ataki z powietrza przy użyciu irańskich systemów amunicji krążącej Shahed-136. Wykorzystano je m.in. do ataku na port w Oczakowie.

W czwartek ukraińskie dowództwo operacyjne „Południe” poinformowało o przeprowadzeniu przez siły rosyjskie ataku na port morski w Oczakowie nad Morzem Czarnym. Jak podano, Rosjanie użyli do ataku amunicji krążącej (drony-samobójcy) produkcji irańskiej, Shahed-136.

Według ukraińskiego dowództwa, strona rosyjska intensyfikuje w tym rejonie ataki z powierza, używając do tego irańskich systemów Shahed-136.

„Właśnie w taki sposób kolejny raz przeprowadzono uderzenie na infrastrukturę portową Oczakowa. Jeden z dwóch atakujących dronów został zestrzelony przez nasze oddziały, drugi trafił w portowy holownik. Strażacy szybko ugasili pożar. Ofiar nie było” – podano w komunikacie.

Dodano też, że rano inny Shahed-136 został użyty do ataku na miasto Krzywy Róg. W wynika trafienia w budynek niemieszkalny wybuchł pożar, który opanowano.

Strona ukraińska podaje też, że jej oddziały w obwodzie mikołajowskim kontynuują ostrzał na istotne dla Rosjan linie logistyczne, mają w zasięgu ognia mosty i przeprawy. W tej sytuacji siły rosyjskie próbują zakładać dodatkowe linie obrony, podciągnąć rezerwy i rotować oddziały z pierwszej linii.

W ubiegłym tygodniu, 13 września, ukraińska armia poinformowała o pierwszym przypadku zestrzelenia irańskiego drona Shahed-136, niedaleko Kupiańska w obwodzie charkowskim. Według Ukraińców, systemy te, przemalowane na barwy rosyjskie i używane pod nazwą Gierań-2 (Geranium-2), coraz częściej krążą w rejonie pozycji ukraińskiej artylerii i pojazdów opancerzonych.

Zaznaczono, że drony te są stosunkowo małe i latają na bardzo niskim pułapie, co utrudnia ich wykrycie przez ukraińskie systemu obrony powietrznej. Dowództwo Sił Powietrznych Ukrainy twierdzi jednak, że obrona przeciwlotnicza jest w stanie je strącać, nawet przy użyciu broni ręcznej. Za najlepsze do tego celu nadają się, zdaniem Ukraińców, działa przeciwlotnicze, a także ukraińskie systemy przeciwlotnicze Szyłka czy niemieckie Gepard.

W opinii zachodnich ekspertów, systemy Shahed-136 mogą dać Rosji „potężną przeciwwagę” dla zaawansowanych systemów uzbrojenia, jak HIMARS i zmusza Ukraińców do zmiany planów operacyjnych.

Zobacz też: ISW: Irańskie drony dostarczone Rosji – mają zwalczać systemy HIMARS

Serwisy specjalistyczne podają, że Rosjanie mieli już zacząć używać na Ukrainie pozyskanych z Iranu dronów rozpoznawczo-uderzeniowych Mohajer-6. Źródła ukraińskie twierdzą, że bezzałgowce tego typu zostały już użyte do ataków na cele w rejonie Odessy i Dniepru. Drony te mogą używać m.in. rakiet i bomb kierowanych oraz atakować cele z odległości 10 km.

Amerykański dziennik „Wall Street Journal” podał, powołując się na raporty ukraińskich oficerów, że ataki przy użyciu Shahed-136 powodują „poważne szkody”.

Jak dotąd wydaje się, że irańskie drony zostały rozmieszczone głównie w regionie Charkowa, gdzie siły ukraińskie przeprowadziły w tym miesiącu poważną ofensywę, odbierając około 8500 km2 ziemi zajętej przez Rosję.

Pod koniec sierpnia media w USA podały, że do Rosji dotarła pierwsza partia irańskich dronów bojowych, które miałyby zostać użyte na Ukrainie. Doniesienia te potwierdzili przedstawiciele władz w Waszyngtonie. Amerykanie oceniają, że docelowo Rosjanie mogą otrzymać ich setki. Według nich, część przekazanych bezzałogowców okazała się być jednak niesprawna. Rzecznik Departamentu Obrony USA, Todd Breasseale, powiedział Politico, że Stany Zjednoczone potwierdzają, że Rosja otrzymała od Iranu dwa typy dronów: Mohajer-6 oraz bezzałogowce z serii Shahed. Potwierdził tym samym wcześniejsze doniesienia na ten temat. Zaznaczył, że wymienione drony mogą być używane do przeprowadzania ataków z powietrza, walki radioelektronicznej czy namierzania celów. Według informacji CNN, poza bezzałogowcami Mohajer-6, Rosja otrzymała też drony Shahed-129 i Shahed-191. Zaznaczono, że są one w stanie przenosić broń precyzyjnego rażenia. Wiadomo już, że przysłano Rosji także systemy amunicji krążącej Shahed-136.

Przypomnijmy, że Instytut Studiów nad Wojną (ISW), powołując się na ukraińskich urzędników, podał w raporcie na początku sierpnia, że Rosjanie już używają na Ukrainie dronów dostarczonych przez Iran.

Unian / militarywatchmagazine.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz