Zełenski: jeśli Bachmut padnie, będą naciski, żebyśmy poszli na kompromisy

Prezydent Wołodymyr Zełenski przyznał, że przegranie bitwy o Bachmut miałoby dla Ukrainy daleko większe konsekwencje polityczne niż taktyczne i zaczną się naciski, zewnętrzne i wewnętrzne, by poszedł na kompromisy.

W wywiadzie dla agencji Associated Press, udzielonym w języku angielskim, ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski ostrzegł, że jeśli Ukraińcy nie wygrają bitwy o Bachmut w obwodzie donieckim, to Rosja może zacząć budować międzynarodowe poparcie dla porozumienia, które wymagałby od Ukrainy nieakceptowalnych kompromisów.

Zdaniem Zełenskiego, jeśli miasto wpadnie w ręce rosyjskich żołnierzy, to prezydent Rosji, Władimir Putin, „sprzeda to zwycięstwo Zachodowi, swojemu społeczeństwu, Chinom, Iranowi”.

– Jeśli on poczuje krew, wyczuje, że jesteśmy słabi, to będzie naciskał, naciskał i naciskał – powiedział AP prezydent Ukrainy.

Przyznał też, że obawia się, iż zmiany w układzie sił politycznych w USA mogą wpłynąć na stosunek Waszyngtonu do wojny rosyjsko-ukraińskiej. AP dodaje, że chodzi tu głównie o stosunek części republikanów do dalszego wspierania Ukrainy w dotychczasowej formie.

– Stany Zjednoczone naprawdę rozumieją, że jeśli przestaną nam pomagać, to nie wygramy – powiedział Zełenski. – Nie możemy stracić kroku, bo wojna jest jak ciasto – [składa się z – red.] kawałków zwycięstw. Małe zwycięstwa, małe kroki – dodał.

Ukraiński prezydent przyznał, że przegranie trwającej od 7 miesięcy bitwy o Bachmut miałoby daleko większe konsekwencje polityczne niż taktyczne. Przewiduje, że presja z ewentualnej porażki przyszłaby bardzo szybko, zarówno ze strony społeczności międzynarodowej, jak i z wewnątrz Ukrainy.

„Nasze społeczeństwo poczuje się zmęczone… Będzie na mnie naciskać, żebym poszedł z nimi na kompromisy” – powiedział Zełenski.

Polityk uważa jednocześnie, że ostatecznie jego naród przetrwa poprzez serię „małych zwycięstw” i „małych kroków” przeciwko Rosji. Dodał, że to wielkie państwo z wielką armią, ale o małych sercach.

Walki o Bachmut są cały czas intensywne. Siły rosyjskie próbują otoczyć miasto. Stopniowo, powoli wypierają też Ukraińców, którzy stawiają zaciekły opór.

W ocenie analityków z amerykańskiego ośrodka ISW, Rosjanie w ciągu ostatnich 7 dni zajęli kolejne 5 proc. Bachmutu i obecnie okupują już około 2/3 miasta.

Czytaj także: Media: Zachód stawia ultimatum Zełenskiemu. Dostał sześć miesięcy

AP / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply