„Postkomunizm wciąż jest i to bardzo mocno wrośnięty. Są dwie partie postkomunistyczne w obecnym Parlamencie” – powiedział Leszek Żebrowski, historyk i publicysta, wskazując na Platformę Obywatelską i Polskie Stronnictwo Ludowe.

Musimy pamiętać, że w szeregach rządzącej do niedawna Platformy Obywatelskiej, która organizuje w tej chwili kampanię nienawiści, (…) jest bardzo dużo przedstawicieli tej poprzedniej władzy lub ich dzieci. Mamy przecież Marcina Święcickiego, byłego członka Komitetu Centralnego, sekretarza Komitetu Centralnego. Mamy innych funkcjonariuszy – Dariusza Rosatiego. Mamy trzecie pokolenie Cimoszewiczów – obecnego posła Platformy Obywatelskiej– tłumaczył historyk.

Historyk skrytykował także zachowanie posłów największej partii opozycyjnej, którzy w Sejmie krzyczeli: „precz z komuną”.

Mam takie powiedzenie na własny użytek, że jest to rozrzedzona frakcja post PZPR-owska. (…) Jeśli w niej (red. Platformie Obywatelskiej) działają osoby, które były w najwyższych kręgach władzy komunistycznej, są akceptowane i mają władzę w tej partii, to znaczy, że ta ciągłość w jakimś sensie jest– podkreślił Leszek Żebrowski.

W ocenie historyka w polskim Sejmie zasiadają dwie partie postkomunistyczne, a obok Platformy Obywatelskiej jest to Polskie Stronnictwo Ludowe.

Przecież to był sojusznik komunistów w podbijaniu i zniewalaniu Polski. Lokalnie i terytorialnie oni mieli właściwie pełnię władzy. (…) To nie była już partia Mikołajczyka, to nie była partia Korbońskiego. Tamci uciekli, inni zostali zabici, a partia została przekształcona w Zjednoczone Stronnictwo Ludowe przy pomocy tzw. Stronnictwa Ludowego „Wola Ludu”, które było komunistyczną agenturą, stworzoną jeszcze podczas okupacji niemieckiej właśnie w tym celu– akcentował Leszek Żebrowski.

Historyk zwrócił uwagę na swoistą „reprodukcję” komunistycznych kadr.

Ci mordercy wychowywali swoją kadrę zastępczą. Ci, co dzisiaj są w tych instytucjach prawnych przy władzy, to jest drugie, trzecie pokolenie tych samych ludzi, często z rodzin ubeckich– mówił Żebrowski. – Jest takie powiedzenie, które jest bardzo celne w tej chwili i odpowiada rzeczywistości, z jaką mamy do czynienia: trzecie pokolenie UB walczy z trzecim pokoleniem AK. To się niestety tragicznie sprawdza– zauważył historyk.

radiomaryja.pl/KRESY.PL

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. malkontent
  malkontent :

  Panie Żebrowski taki z pana historyk jak z koziej d … trabka , może pan sobie z niejakim Schetyną podac rękę :-((. Jest pan zwykłym naciagaczem i oszustem, naciagasz pan fakty historyczne, konfabulujesz i zwyczajnie kłamiesz. Plujesz na nie tak dawna władzę a gloryfikujesz aktualną a oni sa z tego samego miotu , dokładnie sa po tych samych drobnych pieniadzach. POPISdzielstwo to coś najgorszego co mogło się nam przytrafić. POpaprńcy i PISdzielcy tak samo traktują Polske i Polaków dokładnie tak jak okupant i najeźdźca, nie maja szacunku do obywatela, wyborca dla nich to przedmiot a nie podmiot. To tragedia że takie kompletne nic ma w ręku władze od 26 lat :-((((. Popłuczyny styropianowej solidarności to zwyczajni karierowicze, maluczkich formatów intelektu, kłamcy i szubrawcy a często zwyczajni przestępcy , w obydwu sa tacy sami. To miernoty intelektualne, sztandar i godło narodowe to dla nich fasada za która chowają swoje niecne zamiary i przestępcze charaktery. Niech pan nie obraża walczących żołnierzy AK sugerując że PISdzielstwo ma po nich jakąś honorowa spuściznę , to jest pańskie kłamstwo i bluźnierstwo i niech pan to odszczeka !!!!!!!!!!!!

  • pol_ak
   pol_ak :

   Synek oceniasz kunszt historyka po jego aktualnych preferencjach politycznych???? Chory jesteś!?!?!

   Po Twoich komentarzach tutaj widać żeś komorowsko-lewacki pomiot którego zadaniem jest skłócanie prawej sceny politycznej. To porównanie PiS i PO… Z choinki spadłeś? Każdy normalny człowiek oddycha z ulgą mając taki rząd i prezydenta, wolałbym samodzielny Ruch Narodowy ale PiS bliżej nam i trzeba z tego korzystać, trzeba chwalić za dobre i wytykać złe. A nie pienić się jak gimnazjalista który nagle usiadł na obłym przedmiocie!

   Dla mnie osobiście PiS zacznie płacać dług, nie lecieć na debecie i odwrócić się od ukradliny i jest dobrze. Nie czuję potrzeby aby drzeć papę jak taka pijana morda na marszu niepodległości: „*ebać POPiS tylko Korwin!”