Zbigniew Rau zastąpił Jacka Czaputowicza na stanowisku Ministra Spraw Zagranicznych – poinformował PAP. Rau jest profesorem nauk prawnych z Łodzi, byłym senatorem i wojewodą łódzkim. Przed nominacją piastował funkcję posła i przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych.

Jak poinformowała w czwartek Polska Agencja Prasowa, profesor nauk prawnych i były wojewoda łódzki Zbigniew Rau zastąpił Jacka Czaputowicza na stanowisku Ministra Spraw Zagranicznych.

„Zaproponowaliśmy tę funkcję już jakiś czas temu, w ślad za oświadczeniem pana ministra Jacka Czaputowicza o rezygnacji, panu przewodniczącemu komisji spraw zagranicznych w Sejmie Zbigniewowi Rauowi” – poinformował na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. Decyzja miała być konsultowana z prezydentem Dudą.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Tuż przed ogłoszeniem wyborów Rau przekonywał, że ministerstwo będzie kontynuować swoją politykę. „To na pewno będzie kontynuacja, nie można teraz zmieniać polityki zagranicznej, bo zgodnie z naszą konstytucją to przecież premier w porozumieniu z prezydentem ją wyznacza, nic się tutaj nie może zmienić” – informował.

Nowy minister jest także zwolennikiem prowadzonej przez Polskę polityki względem Białorusi. „Nasza polityka zagraniczna jest na właściwym kursie, potwierdza to nasza dynamiczna reakcja na wydarzenia na Białorusi, zdolność mobilizacji najważniejszych podmiotów UE – nasze geopolityczne know-how zostało raz jeszcze potwierdzone w kwestii Białorusi. Teraz trzeba tego dopilnować” – dodał.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Jacek Czaputowicz podał się w czwartek do dymisji ze stanowiska ministra spraw zagranicznych. Decyzja nie zaskoczyła komentatorów.

W informacji Ministerstwa Spraw Zagranicznych o rezygnacji jego kierownika napisano – „Minister wcześniej stwierdził, że po wyborach prezydenckich jest dobry moment na zmianę na czele polskiej dyplomacji oraz wyraził przekonanie, że jego następca będzie kontynuował dotychczasową linię i sprzyjał dalszemu umocnieniu pozycji Polski na arenie międzynarodowej” – zacytował portal Onet. Czaputowicz zapowiadał ustąpienie jeszcze w lipcu. Uznał, że po wyborach prezydenckich nadeszła do tego dobra okazja.

Czaputowicz objął resort styczniu 2018 r. po Witoldzie Waszczykowskim, po tym gdy Mateusz Morawiecki zastąpił na stanowisku premiera Beatę Szydło. Wielu komentatorów uznawało, że jego pozycja była bardzo słaba i nie pozwalała na wpływanie w istotny sposób na kurs polityki zagranicznej Polski. Według wielu minister nie miał nawet wpływu na kształt kadrowy podległego sobie resortu i jego służb. Jako przedstawiciel polskiej dyplomacji podążał w kierunku pełnego popierania polityki USA.

Kresy.pl/PAP

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz