Straż Graniczna poinformowała we wtorek o zatrzymaniu obywatela Gruzji, który przewoził przez terytorium RP nielegalnych imigrantów z Afganistanu.

Poprzedniej doby 68 usiłowało nielegalnie przedostać się z Białorusi do Polski – poinformowała we wtorek Straż Graniczna. Grupa imigrantów – obywateli Syrii – przeprawiła się pontonem przez rzekę Świsłocz. Na odcinku ochranianym przez placówkę SG Bobrowniki za pomocnictwo zatrzymano ob. Gruzji, który przewoził 5 obywateli Afganistanu. “Kurierowi” grozi 8 lat więzienia.

Już w styczniu zwracaliśmy uwagę, że polskie służby ostrzegają, że otwiera się nowa droga dla nielegalnych imigrantów: samolotami z Kuwejtu do Moskwy i na Białoruś. Jazeera Airways, kuwejcka tania linia lotnicza, uruchomiła loty do Moskwy cztery razy w tygodniu, w tym w weekendy.

Obawy potęguje fakt, że już teraz cudzoziemcy dostają się do Mińska czy Grodna właśnie z Rosji. „W ubiegłym roku ok. 90 proc. zatrzymanych po polskiej stronie miało wizy rosyjskie, a na Białoruś wjechali bezpośrednio z Rosji” – podkreśla por. Anna Michalska, rzecznik Straży Granicznej.

Służby zwracają uwagę, że w ostatnim czasie wspierane przez Rosję władze Białorusi znacznie poszerzyły krąg krajów, z których sprowadzają imigrantów. „Jednego miesiąca zatrzymywaliśmy osoby ok. 40 różnych narodowości, w tym z takich państw, jak Mauritius i Benin, czego wcześniej nie było. Np. w 12-osobowej grupie byli obywatele nawet pięciu państw – Azji, Afryki i Kuby” – zaznacza por. Anna Michalska.

Zobacz także: Straż Graniczna zatrzymała 10 przemytników imigrantów

Czytaj także: Gruzini mieli pracować w Polsce jako kierowcy. Posiadali podrobione prawa jazdy

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply