Xi Jinping pozostanie przywódcą Chin. Wybrano go na trzecią kadencję

Xi Jinping został jednogłośnie wybrany na trzecią kadencję przewodniczącym Chińskiej Republiki Ludowej. To oznacza koniec dotychczasowego modelu rządów w Pekinie, ugruntowanego 40 lat temu.

W piątek Xi Jinping został jednogłośnie wybrany przewodniczącym Chińskiej Republiki Ludowej. Tym samym, rozpoczyna swoją trzecią z rzędu kadencję na tym urzędzie. To sytuacja bez precedensu w historii Chin i ChRL.

Dodajmy, że równocześnie wybrano go po raz kolejny na urząd Przewodniczącego Centralnej Komisji Wojskowej. Od czasu Jiang Zemina (1990 r.) urząd ten sprawuje aktualny przywódca ChRL.

Decyzje przyjęto w formalnym głosowaniu delegatów 14. Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych (OZPL) w Wielkiej Hali Ludowej w Pekinie. Xi był jedynym kandydatem. Poparli go wszyscy 2952 głosujący.

Ponadto, delegaci wybrali również dotychczasowego wicepremiera Han Zhenga na stanowisko wiceprzewodniczącego ChRL. Z kolei nowym przewodniczącym Stałego Komitetu OZPL został Zhao Leji. To były szef partyjnej komisji antykorupcyjnej. Obecnie jest trzecim pod względem rangi członkiem najwyższego organu decyzyjnego KPCh – siedmioosobowego Stałego Komitetu Biura Politycznego Komitetu Centralnego.

W sobotę planowane jest głosowanie nad wyborem następcy premiera Chin Li Keqianga. Jak pisaliśmy, najprawdopodobniej zostanie nim Li Qiang, od jesieni ub. roku drugi pod względem pozycji członek Stałego Komitetu Biura Politycznego, a także protegowany Xi i sprawny biurokrata. Jako partyjny sekretarz w Szanghaju nadzorował wdrażanie ostrych środków przeciwepidemicznych w ramach polityki „zero COVID”, choć jednocześnie miał być jednym z głównych zwolenników zakończenia tej polityki.

Przypomnijmy też, że odejście na emeryturę Li Keqianga oznacza bardzo znaczną koncentrację władzy w ręku Xi Jinpinga. Polityk ten wywodził się z frakcji nazywanej grupą Ligi Młodzieży Komunistycznej, to jest działaczy, którzy zadzierzgnęli swoje ścisłe związki w partyjnej młodzieżówce. Z tej frakcji wywodził się także poprzednik Xi na stanowisku przywódcy partii i państwa Hu Jintao. Obecność Li we władzach miała niejako równoważyć wpływy Xi, co jednak się nie sprawdziło.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl
 

Xi Jinping jest przywódcą Chin od 2012 roku. Jego poprzednicy zasadniczo sprawowali urząd przed dwie kolejne kadencje, po czym ustępowali młodszej generacji polityków. Było to zresztą określone w chińskiej konstytucji, od 1982 roku. Za czasów Xi sytuacja uległa zmianie. W 2018 roku zapisany w konstytucji limit został usunięty. Tym samym, prezydent Chin może sprawować rządy, w teorii, nawet dożywotnio.

Przypomnijmy, że w październiku 2022 roku podczas XX Zjazdu Komunistycznej Partii Chin Xi ponownie ogłoszono jej przewodniczącym. Tym samym, został pierwszym od czterech dekad sekretarzem generalnym sprawującym rządy dłużej niż dwie kadencje. Było to sygnałem większej niż dotychczas koncentracji władzy w rękach jednego przywódcy. Najważniejsze komitety zdołał obsadzić swoimi zaufanymi ludźmi: Li Qiang, Zhao Leji, Wang Huning, Cai Qi, Ding Xuexiang i Li Xi.

Przeczytaj: XX zjazd Komunistycznej Partii Chin – Xi zapowiedział „nowy wzorzec rozwoju” kraju

Zaznaczmy, że były przywódca Komunistycznej Partii Chin i samego państwa, Hu Jintao, został wyprowadzony z partyjnego zjazdu jeszcze przed jego zakończeniem.

Część komentatorów zwraca uwagę, że pod rządami Xi partia coraz bardziej zacieśnia kontrolę nad obywatelami, zaś na arenie międzynarodowej nasila się rywalizacja Chin z USA.

Xinhua /  PAP / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply