70 rocznica operacji “Ostra Brama”

W 2014 r. przypada 70 rocznica operacji “Ostra Brama”. Była to część akcji “Burza”, zakładającej samodzielne wyzwalanie przez Armię Krajową okupowanych ziem polskich przed wejściem Armii Czerwonej. Uroczystości upamiętniające bohaterskie walki o Wilno rozpoczęły się 5 lipca i potrwają do 13 lipca.

Obchody 70 rocznicy operacji AK “Ostra Brama” zapoczątkowało w piątek otwarcie wystawy zdjęć i pamiątek Armii Krajowej ze zbiorów Jana Andrzejewskiego oraz pokaz filmu dokumentalnego “Stanisław Kiałka – legenda wileńskiej konspiracji w Domu Kultury Polskiej w Wilnie”.

W niedzielę, 6 lipca, w Kaplicy Ostrobramskiej odprawiona została msza święta. Na Cmentarzu na Rossie, przy mauzoleum marszałka Józefa Piłsuskiego odbyła się uroczystość z udziałem kombatantów, przedstawicieli społeczności polskiej, polskich dyplomatów, młodzieży. W Domu Kultury Polskiej w Wilnie otwarto wystawę fotograficzną Jerzego Karpowicza “Miejsca pamięci narodowej na Ziemi Wileńskiej” i zorganizowano uroczystą akademię, podczas której Polskie Studio Teatralne w Wilnie wystawiło przedstawienie poświęcone żołnierzom AK.

W Wilnie i na Wileńszczyźnie jest około 50 miejsc pamięci narodowej związanych z działalnością AK: miejsc potyczek, stoczonych bitew, pochówku żołnierzy AK.

Podczas obchodów 70 rocznicy operacji “Ostra Brama” na mogiłach żołnierskich w Kolonii Wileńskiej, w Kalwarii Wileńskiej, Boguszach, Skorbucianach, Krawczunach zostaną złożone kwiaty i zapalone znicze.

Organizatorami uroczystości są: Stowarzyszenie Łagierników Żołnierzy Armii Krajowej, Urząd do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Związek Polaków na Litwie.

Operacja “Ostra Brama” trwała od 7 do 14 lipca 1944 r. Rozkaz o rozpoczęciu operacji wydał Dowódca Okręgu Wileńskiego AK ppłk Aleksander Krzyżanowski “Wilk”. Plan operacji zakładał, że ogarnięci paniką Niemcy szybko wycofają się z Wilna, w związku z tym nie przewidywano poważniejszych walk o miasto. Jednakże na mocy rozkazu Hitlera Wilno zostało przekształcone w strefę ufortyfikowaną, tzw. Fester Platz, obsadzoną przez około 17-tysięczny garnizon. Żołnierze polscy, nie zważając na przewagę sił niemieckich, wyzwolili znaczną część miasta. Po tygodniu walk, 13 lipca, na Górze Zamkowej wywiesili biało-czerwoną flagę. Flaga wisiała kilka godzin. Żołnierze sowieccy zerwali ją i wywiesili czerwoną, następnie rozbroili dowództwo i żołnierzy AK. Większość z nich trafiła do więzień i na zesłanie.

Wilnoteka.lt

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply