Według ostatniego sondażu, największym poparcie na Litwie cieszą się „chłopi”, konserwatyści i socjaldemokraci. Akcja Wyborcza Polaków na Litwie-Związek Chrześcijańskich Rodzin może liczyć na niespełna 6 proc. poparcia i miejsca w przyszłym litewskim parlamencie.

W dniach 17-27 września br. litewska agencja sondażowa „Baltijos tyrimai” przeprowadziła na zlecenie agencji ELTA sondaż preferencji wyborczych, przed niedzielnymi wyborami parlamentarnymi na Litwie. Wynika z niego, że największe szanse na dostanie się do Sejmasu ma siedem partii.

Pierwsze miejsce zajmuje główna partia obecnej koalicji rządzącej, czyli Związek Chłopów i Zielonych, na których chce głosować 23,1 proc. osób zdecydowanych, by wziąć udział w głosowaniu. W wyborach w 2016 roku partia ta zdobyła 22,4 proc. głosów, choć sondaże sugerowały wynik o co najmniej kilka pkt. proc. gorszy.

 

Drugie miejsce zajmuje Związek Ojczyzny-Litewscy Chrześcijańscy Demokraci, czyli opozycyjni konserwatyści, z poparciem 17,7 proc. (w poprzednich wyborach – 22,6). Na trzecim miejscu znalazła się Litewska Partia Socjaldemokratyczna (13,9 proc.; 15 proc. w 2016 roku), obecnie w opozycji.

Ponadto, do parlamentu dostałyby się jeszcze następujące ugrupowania: Ruch Liberalny (9 proc.; podobne poparcie jak w poprzednich wyborach parlamentarnych), Partia Pracy (8,8 proc.; w 2016 roku 4,9 proc.), Wolność i Sprawiedliwość (7,9 proc.) oraz Akcja Wyborcza Polaków na Litwie-Związek Chrześcijańskich Rodzin (5,8 proc.; w poprzednich wyborach 5,72 proc.).

8,1 proc. ankietowanych odpowiedziało, że jeszcze nie wie, na kogo odda swój głos, ale deklaruje wzięcie udziału w wyborach.

Serwis L24.lt podaje, że litewskie spółki sondażowe nieadekwatnie prognozują wyniki AWPL-ZChR w wyborach i dość często zaniżają wskaźniki poparcia dla polskiej partii na Litwie.

Wybory do Sejmu odbędą się 11 października. Ewentualna druga tura w okręgach jednomandatowych odbędzie się za dwa tygodnie, 25 października.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W poniedziałek rozpoczęło się już głosowanie przedterminowe w wyborach parlamentarnych, które potrwa do czwartku, 8 października, włącznie. We wtorek z możliwości tej skorzystał lider AWPL-ZChR, europoseł Waldemar Tomaszewski. W rozmowie z L24.lt wyjaśniał, że w ten sposób chciał „pokazać przykład i skorzystać ze stworzonej możliwości głosowania przedterminowego, chcąc tym samym ułatwić pracę członkom komisji w niedzielę”.

Czytaj także: Wilno: IX Zjazd AWPL-ZChR. W. Tomaszewski ponownie prezesem polskiej partii na Litwie

L24.lt / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz